لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

گروهی از طرفداران محیط زیست به تخریب غار نمکدان قشم اعتراض کردند


تجمع گروهی از طرفداران محیط زیست در مقابل غار نمکدان قشم
تجمع گروهی از طرفداران محیط زیست در مقابل غار نمکدان قشم

گروهی از طرفداران محیط زیست و دوستداران طبیعت در اعتراض به تخریب غار نمکدان قشم تجمع کردند.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های ایران، این گروه از طرفداران محیط زیست روز سه‌شنبه ۸ بهمن، با در دست گرفتن بنری که روی آن نوشته شده بود «با از بین بردن غارهای نمکی نفس قشم قطع خواهد شد» و تعدادی پلاکارد که روی برخی از آنها جملاتی از جمله «سواحل قشم برای آیندگان ماست» و «مقامات قضایی حمایت حمایت» نوشته شده بود، در اعتراض به تخریب غار نمکدان در ژئوپارک قشم، دست به تجمع زدند.

بر اساس اطلاعات موجود، در همجواری این غار نمکی مرکزی برای پرورش میگو در حال ساخت بوده است که به گفته دادستان قشم احتمال داشت این پروژه به محیط زیست آسیب بزند.

پیش از این رئیس کل دادگستری استان هرمزگان نیز به خبرگزاری مهر گفته بود، عملیات ساخت مرکز پروش میگو، تخریب حریم میراث طبیعی ملی و جهانی «غار نمکی» قشم را قوت بخشیده و همین موضوع، خطر خروج ژئوپارک قشم را از فهرست جهانی یونسکو جدی خواهد کرد.

احداث مرکز پروش میگو در همجواری غار نمکدان قشم، که دارای عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان است، در شرایطی انجام می‌شود که پیش از این سازمان یونسکو نسبت به فعالیت‌ها در حریم و عرصه ژئوسایت‌ها (مکان‌های دارای میراث زمین‌شناسی) اخطار داده بود.

ژئوپارک (گردشگاه محافظت شده دارای میراث زمین‌شناسی) قشم در جنوب ایران، نخستین ژئوپارک خاورمیانه است که بر اساس اطلاعات منتشر شده از سال ۱۳۵۸ به عضویت شبکه جهانی ژئوپارک‌های تحت حمایت یونسکو درآمده‌ است.

مقامات ایالات متحده نیز بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران، جنگل‌‌خواری‌‌های گسترده، و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه، که با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی انجام می‌شود هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG