لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۶

عضويت بلامنازع ايران در کميسيون حقوق زنان شگفتی و خشم فعالان را برانگيخته است


عضويت بلامنازع ايران در کميسيون حقوق زنان شگفتی و خشم فعالان را برانگيخته است
عضويت بلامنازع ايران در کميسيون حقوق زنان شگفتی و خشم فعالان را برانگيخته است

نشنال (National) چاپ ابوظبی در امارات متحده عربی زيرعنوان "جيغ و داد فعالان پس ازموافقت سازمان ملل متحد با عضويت ايران در کميسيون حقوق زنان" می نويسد چند روز پس از آنکه يک آخوند ارشد در ايران با مقصر شناختن زنان سکسی پوش به عنوان عاملين وقوع زلزله در سطحی جهانی خبرساز شد، ايران کرسی يکی ازتشکيلات سازمان ملل متحد را کسب کرد، که ميگويد فعاليت هایش منحصرا وقف برابری جنسيت، و پيشرفت زنان است.

الحاق بلامنازع روز پنجشنبه ايران به کميسيون وضعيت زنان، که تشکيلات اصلی سياست گذاری جهانی در مورد حقوق زنان است، تا حدودی زياد از چشم وسائل ارتباط جمعی دور ماند.

اما فعالان مدافع حقوق زنان در ايران و جهان - خشمگين، متاسف و شگفت زده - با نوشتن نامه ای سرگشاده خطاب به سازمان ملل متحد به تلاش ايران برای عضويت در کميسيون وضعيت زنان اعتراض کرده اند.

بسياری معتقدند نشستن ايران بر کرسی کميسيون وضعيت زنان سازشی از سوی سازمان ملل متحد در ازای انصراف ايران از تلاش جنجال برانگيزش برای کسب کرسی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بود، که از موقعيت و اعتباری بالا تر برخوردار است.

نشستن ايران بر کرسی کميسيون وضعيت زنان، در دوره چهارساله ای که آغازگر آن سال ۲۰۱۱ است، هيچگاه نمی توانست برای سازمان ملل متحد نظير ايام کنونی مايه شرمساری باشد. آقای احمدی نژاد در اين هفته سياست تنظيم خانواده در ايران را، که برنده جايزه سازمان ملل متحد است، مسخره کرد و تاکيد بر آن گذاشت که ايرانيان برای آنکه نظيرغرب با جمعيتی پير مواجه نشوند بايد فرزندانی بيشتر داشته باشند.

جروسلام پست
(Jerusalem Post) چاپ اورشليم دراسرائيل زير عنوان "ايران بر کرسی کميسيون سازمان ملل متحد در مورد وضعيت زنان" می نويسد روز جمعه گزارش داده شد که ايران دريک کميسيون سازمان ملل متحد راجع به وضعيت زنان که برای ارتقای برابری جنسيت فعاليت ميکند، صاحب کرسی شده است.

به گزارش فاکس نيوز، ايران که اين کرسی را بدون رقابت کسب کرد، همراه با تايلند، تنها دو کشوری بودند که برای پر کردن دو کرسی خالی گروه کشورهای آسيائی کانديدا داشتند.

درايران، زنان موظف اند در انظار عمومی خود را از سر تا به پا بپوشانند و ممکن است برای پوشيدن لباسی که نامناسب تشخيص داده شود کتک بخورند. زنان ايرانی همچنين در زمينه های مرتبط با زندگی مشترک، ارثيه و اشتغال از حقوق کمتری برخوردارند.

ايران پيشتردرهفته گذشته پس از آنکه کارنامه اش در مورد حقوق بشر با انتقادهائی شديد و اعتراض کشورهای غربی مواجه شد اعلام کرده بود از پيگيری درخواست عضويت در شورای حقوق بشرسازمان ملل متحد منصرف شده است.

XS
SM
MD
LG