لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۳

احمد شهید خواهان رهایی ریحانه جباری از اعدام شد


احمد شهید گزارشگر ویژۀ سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران روز دوشنبه از ایران خواست که اجرای حکم ریحانه جباری که به اتهام قتل عمد محکوم به اعدام شده است را متوقف کند.

بنابر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آقای شهید بر این باور است که خانم جباری، ۲۶ ساله، باید دوباره محاکمه شود زیرا که طبق گواهی «منابع معتبر»، مقتول قصد تعرض جنسی به او را داشته و احتمال این که او از خود دفاع کرده است وجود دارد.

ریحانه جباری ۷ سال پیش به اتهام قتل مرتضی سربندی، ۴۷ ساله، بازداشت و محاکمه شده بود. وی که به قصاص محکوم شده است اتهام قتل را پذیرفته، اما می گوید مقتول قصد تجاوز داشته و او از خود دفاع کرده است.

برخی رسانه های ایران خبر داده اند که حکم اعدام خانم جباری در روز سه شنبه هفتۀ جاری اجرا خواهد شد؛ خبری که هنوز توسط مقام های مسئول تأیید نشده و غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوۀ قضائیه ایران، روز دوشنبه در پاسخ به پرسشی در این مورد تنها به ذکر این که «ایشان اعدام نشده است» کفایت کرد.

عبدالصمد خرمشاهی وکیل مدافع ریحانه جباری روز شنبه در گفتگویی با خبرگزاری ایرنا گفت: «تاریخ اجرای حکم هنوز مشخص نیست و تلاش ها برای گرفتن رضایت از اولیای دم مقتول همچنان ادامه دارد.» اما طبق گفتۀ وی تا این لحظه هنوز اولیای دم مقتول رضایت خود را اعلام نکرده اند.

قصاص از احکام مجازات اسلامی است که ایران به خاطر اجرای آن با انتقاد نهادها و گروه های بین المللی حقوق بشری روبروست. اعلام رضایت قربانی، در صورتی که آسیب بدنی به وی وارد شده باشد، یا رضایت اولیای دم در صورتی که قتلی رخ داده باشد، تنها راه رهایی محکوم از اجرای حکم قصاص است.
XS
SM
MD
LG