لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۷

نماینده فرانسه: ایران از نا آرامی در خارج بهره برداری می کند


نماینده فرانسه: ایران از نا آرامی در خارج بهره برداری می کند
نماینده فرانسه: ایران از نا آرامی در خارج بهره برداری می کند

یک مقام فرانسوی می گوید امکان دارد ایران از آشوب سیاسی در کشورهایی مانند لیبی و سوریه به عنوان پوششی برای جاه طلبی های اتمی خود استفاده کند.

مارتین براين، دیپلمات فرانسه در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در جلسه ای که در شورای امنیت برای بحث درباره تحریم های سازمان ملل علیه ایران تشکیل شده بود گفت: «چشم های جامعه بین المللی» متوجه جای دیگری است و تهران ممکن است بر این باور باشد که می تواند از وضع سود ببرد.

طی ۹ سال گذشته، ایران نتوانسته است تضمین های در خواستی آژانس بین المللی انرژی اتمی را که برنامه اتمی اش برای مقاصد صلحجویانه اجرا می شود فراهم آورد.

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد به شورا گفت ایران هنوز از پاسخگویی به نگرانی های مربوط به امکان ابعاد نظامی در برنامه اتمی سر باز می زند.

ایران می گوید هدف برنامه اتمی تولید انرژی است. با این حال، سازمان ملل متحد چهار دور تحریم علیه تهران به دلیل فعالیت های غنی سازی اورانیوم و عدم همکاری با بازرسان بین المللی وضع کرده است.

روز دوشنبه، فریدون عباسی دوانی رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران گفت در صورت لغو تحریم ها، ایران آماده خواهد بود به بازرسان اجازه دهد برای پنج سال نظارت کاملی بر فعالیت های اتمی کشور داشته باشند. با این حال، وی روز سه شنبه گفت پیشنهاد شامل «پروتکل اضافی» نمی شود.

XS
SM
MD
LG