لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۸

شهردار نيويورک می گويد برای احمدی نژاد فرش قرمز پهن نمی کنيم


شهردار نيويورک می گويد برای احمدی نژاد فرش قرمز پهن نمی کنيم
شهردار نيويورک می گويد برای احمدی نژاد فرش قرمز پهن نمی کنيم

وال استريت جرنال زير عنوان «نيويورک هيچ مراسم و تشريفاتی برای رئيس جمهوری ايران تدارک نديده است» می نويسد نيويورکی ها، از شهردار گرفته تا هتل داران، بسياربعيد است برای محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران، که در نظر دارد روز دوشنبه در يک کنفرانس سازمان ملل متحد شرکت کند، فرش قرمزپهن کنند.

مايکل بلومبرگ، شهردار نيويورک، در يک کنفرانس خبری گفت «ببينيد، من احتمالا با هرچيزی که اين مردک تا بحال گفته است مخالفم. من برای او اهميتی قائل نيستم.»

آقای احمدی نژاد قبلا هم نيويورکی ها را عصبانی کرده است. او در سال ۲۰۰۷ در جريان يک سخنرانی در دانشگاه کلمبيا هنگامی که گفت «ما در ايران همجنس باز نداريم» به گونه ای شيطانی پشت چشم نازک کرد.

رئيس جمهوری ايران در آخرين سفرش به نيويورک در Intercontinental Barclay اقامت کرد. Herve Houdre مدير اين هتل تائيد کرد که درخواست ديگری برای اقامت رئيس جمهوری در اين روزها رسيده است، اما هنوز نمی داند آيا آقای احمدی نژاد ميهمان خواهد بود يا نه. وی حاضر نشد توضيح بيشتری بدهد.

از ظهر پنجشنبه گروه موسوم به اتحاد عليه ايران اتمی (United Against Nuclear Iran) از مديران سی و پنج هتل شهر خواسته است ميزبانی از آقای احمدی نژاد و هيات همراه او را رد کنند.

آقای بلومبرگ گفت مجريان قانون، ايمنی آقای احمدی نژاد را تضمين می کنند، اما اين بدان معنا نيست که من او را می بينم، و يا مجبورم برايش احترام خاصی قائل شوم، يا اقدامی ديگر انجام دهم.

واشنگتن پست زير عنوان «ايران ممکن است با استقبالی گرم در کنفرانس اتمی سازمان ملل متحد مواجه نشود» می نويسد هيلاری کلينتون، وزير امورخارجه آمريکا، روز پنجشنبه به رئيس جمهوری ايران هشدار داد اگر بخواهد در کنفرانس هفته آينده سازمان ملل متحد راجع به منع گسترش و اشاعه تسليحات اتمی در مورد برنامه اتمی ايران بذر اخلال و گمراهی بکارد، با استقبالی گرم مواجه نخواهد شد.

آمريکا و بعضی از متحدان غربی اش معتقدند ايران از برنامه اتمی غير نظامی خود به عنوان سرپوشی برای توليد تسليحات اتمی استفاده می کند، کاری که در چارچوب پيمان ۱۹۷۰ منع گسترش و اشاعه تسليحات اتمی متعهد به انجام ندادن آن است.

محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران، که می گويد برنامه اتمی تهران برای توليد برق است نه ساختن بمب، برای شرکت در کنفرانس بازبينی و بررسی اين پيمان، که روز دوشنبه در سازمان ملل متحد آغاز به کار می کند، درخواست ويزا کرده است.

خانم کلينتون در يک کنفرانس خبری گفت هدف اين بازبينی و بررسی، که هر پنج سال يک بارانجام می گيرد، پای بند ساختن مجدد کشورها به سه اصل اساسی پيمان شامل: خلع سلاح، منع گسترش و اشاعه تسليحات اتمی، و استفاده صلح آميز از انرژی اتمی است.

خانم کلينتون گفت نمی داند چرا احمدی نژاد خواستار شرکت در کنفرانس شده است حال آنکه عملکرد ايران در نقض پيمان منع گسترش و اشاعه تسليحات اتمی انکار ناپذير است.

خانم کلينتون گفت اگر احمدی نژاد می خواهد بيايد و اعلام کند که ايران به الزامات پيمان منع گسترش و اشاعه تسليحات اتمی عمل خواهد کرد، در آن صورت اين خبری بسيار خوب خواهد بود و ما نيز از آن استقبال خواهيم کرد.

XS
SM
MD
LG