لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۰

واکنش سرد تهران به پيشنهاد مذاکرات اتمی خاورميانه


واکنش سرد تهران به پيشنهاد مذاکرات اتمی خاورميانه
واکنش سرد تهران به پيشنهاد مذاکرات اتمی خاورميانه

عرب نيوز زير عنوان "آژانس سازمان ملل متحد خواستار مذاکرات اتمی کم سابقه در باره خاورميانه" می نويسد آژانس اتمی سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد از بعضی اعضای خود از جمله اسرائيل، کشورهای عرب و ايران دعوت کرده است اواخر سال جاری در جلسات مذاکراتی غيرعادی شرکت کنند که خاورميانه متلاطم و تلاش های مربوط به پاکسازی جهان از بمب های اتمی دستور کار آن خواهد بود.

درحاليکه اسرائيل و بعضی کشورهای عرب نشانه هائی از آمادگی برای شرکت در اين جلسات ابراز داشته اند، که قرار است در ماه نوامبر در وين برگزار شود، ايران می گويد فعلا هيچ دليلی نمی بيند که اين جلسات را توجيه کند.

نماينده ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی در نامه ای خطاب به یوکيو آمانو مدير کل اين آژانس، به شدت به اسرائيل تاخته است، که به باور خيلی ها تنها کشور دارای زرادخانه اتمی در خاورميانه است و تهران دشمن قسم خورده آن است.

تسليحات اتمی بخصوص در خاورميانه موضوعی جنجالی و بحث انگيز است. کشورهای عرب اغلب اسرائيل را برای زرادخانه احتمالی اتمی اش مورد انتقاد قرار می دهند. اسرائيل و آمريکا، ايران را از نظر اشاعه و گسترش تسليحات اتمی يک تهديد عمده منطقه ای می دانند و تهران را متهم کرده اند که مخفيانه دنبال توليد تسليحات اتمی است. ايران اين اتهام را تکذيب می کند.

علی اصغر سلطانيه نوشته است "ما بر اين عقيده ايم که تحقق ثبات در منطقه ای شاهد حفظ بی توازنی های گسترده در قابليت های نظامی، بخصوص از طريق داشتن تسليحات اتمی، که به يک طرف امکان می دهد همسايگانش و منطقه را تهديد کند، ممکن نيست".

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG