لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

ایران خواهان «گزارشگری» کمیته نخست مجمع عمومی شد


به گزارش رویترز ایران در تلاش دست یافتن به مقام «گزارشگری» در «کمیته نخست» مجمع عمومی سازمان ملل است، که وظیفۀ آن نظارت بر امنیت و خلع سلاح جهانی است. این کمیته با کنفرانس خلع سلاح ژنو و کمیسیون خلع سلاح ملل متحد از نزدیک همکاری می‌کند و نشست آن اول اکتبر سال جاری آغاز می شود.

این تقاضای ایران با انتقاد شدید اسرائیل و بقیه کشورهایی روبرو شده که ایران را متهم به تلاش در دست یافتن به سلاح اتمی می کنند.
ایران با رد این اتهام می گوید از برنامه هسته ای اش برای تولید برق و دیگر مقاصد صلحجویانه استفاده می کند و تحریمهای سازمان ملل که به دلیل برنامه اتمی و موشکی بر ایران تحمیل شد غیر قانونی است.

ایران برای دست یافتن به مقام گزارشگری کمیته نخست مجمع عمومی - که شصت و هشتمین اجلاس آن در ماه سپتامبر برگزار م یشود - با کویت رقابت می کند. یک سخنگوی هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل روز سه شنبه تایید کرد که ایران خواهان گزارشگری کمیته نخست مجمع عمومی است. وی در پاسخ به این سوال که چرا ایران در پی چنین موقعیتی است گفت این روندی عادی است و هر یک از اعضا می تواند خواهان آن شود.
در بیانیه ران پروسُر سفیر اسرائیل در سازمان ملل آمده است که اجازه دادن به ایران برای دست یافتن به چنین مقامی در کمیته‌ای که با امنیت جهانی و خلع سلاح سر و کار دارد، مثل آن است که «از بشار اسد، که مسئول مرگ ۱۰۰,۰۰۰ نفر از شهروندان خود است دعوت کنیم رئیس دفتر سرشماری نفوس شود.»

در ماه گذشته نیز ایران خواهان عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل شده بود ولی بعد انصراف داد و یکی از سخنگویان هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل گفته بود که این‌گونه کناره‌گیری در میان گروه‌های مختلف سازمان ملل طبیعی است
XS
SM
MD
LG