لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۱

احمدی نژاد اين بار در سازمان ملل فرستاده مورد اعتماد حکمرانان تلقی نمی شود؟


احمدی نژاد اين بار در سازمان ملل فرستاده مورد اعتماد حکمرانان تلقی نمی شود؟
احمدی نژاد اين بار در سازمان ملل فرستاده مورد اعتماد حکمرانان تلقی نمی شود؟

تايوان نيوز زير عنوان "رئيس جمهور ضربه خورده ايران سراغ دوربين ها و نورافکن های سازمان ملل متحد می رود" يک گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس را نقل می کند که می گويد زمانی محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران از سفر سالانه خود به سازمان ملل متحد برای دو هدف بزرگ استفاده می کرد: يکی قرار گرفتن در مرکز ثقل وسائل ارتباط جمعی در آمريکا، و ديگر اينکه شخصا ديدگاه های جمهوری اسلامی را به رهبران غربی ارائه دهد. دوربين ها و نورافکن های مورد نظر او کماکان سرجايشان هستند. اما آنچه که امسال محسوس نيست اين است که احمدی نژاد کماکان قاصدی مورد اعتماد برای روحانيون حاکم برایران باقی مانده باشد - آنهم پس از تلاش برای گسترش محدوده قدرت خود و ديدن ضربه ای شديد در واکنش به اين تلاش.

احمد بخشايش، استاد علوم سیاسی در دانشگاه آزاد تهران می گويد "او آسيب ديده است". تئودور کاراسيک تحليلگرمستقر در دوبی او را"يک رئيس جمهور بشدت جريحه دار در آخرين سال های بی قدرتی رياست جمهوری اش می بيند که به نيويورک وارد می شود تا دراجلاس مجمع عمومی ساز مان ملل متحد شرکت کند، که روز سه شنبه شروع می شود.

اين روزها درمورد سلسله مراتب، و اوضاع سياسی ایران جای زيادی برای شک و ترديد وجود ندارد: موقعيت احمدی نژاد و متحدين او بشدت ضعيف شده است، حال آنکه دين سالاری و محافظان آن، از جمله پاسداران انقلاب که از قدرتی عظیم برخوردارند، هرگونه مخالفتی را سرکوب می کنند.

اين بدان معناست که صدای احمدی نژاد درسازمان ملل متحد و جلسات حاشيه ای آن در نيویورک ممکن است مثل گذشته، بازهم جنجالی، شنيده شود، اما نقش او به عنوان يک فرستاده نظام حاکم بر ايران به شدت تضعيف شده است.

مئیر جاودانفر تحليلگرد مستقر در اسرائيل و نويسنده همکار در يک زندگینامه احمدی نژاد زير عنوان ابوالهول اتمی ايران می گويد "احمدی نژاد از هر موقعی ضعيف تر و منزوی تر از سال ۲۰۰۵ که به مقام رياست جمهوری رسید راهی سازمان ملل متحد می شود".

ايران به فاصله ای کوتاه پس ازبازگشت احمدی نژاد از نيويورک وارد به اصطلاح مود انتخابات مجلس و رای گيری ماه مارس می شود. اين انتخابات بی شک آزمونی برای آخرين سال رياست جمهوری احمدی نژاد خواهد بود. نیروهای وفادار به خامنه ای از هم اکنون با هدف محو متحدين احمدی نژاد گروهای سیاسی تشکيل داده اند.

اما بعضی ها معتقدند مهارت های سياسی احمدی نژاد دست کم گرفته شده است. صادق زيبا کلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران می گويد"او از رویاروئی( با خامنه ای) درس گرفته است. خيلی زود است گفته شود کار او تمام شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG