لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۰

جواد لاريجانی: ايران از بهار عرب حمايت می کند


جواد لاريجانی: ايران از بهار عرب حمايت می کند
جواد لاريجانی: ايران از بهار عرب حمايت می کند

یک مقام ارشد ایرانی، روز چهارشنبه گفت: دولت در تهران از جنبش های دمکراتيک در خاورمیانه «از روز اول» هنگامی که قیام در تونس آغاز شد، حمايت کرده است.

جواد لاریجانی، که ریاست شورای حقوق بشر در ایران و عنوان مشاور ارشد مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای را برعهده دارد، بهار عرب را يک «تغییر اجتماعی فوق العاده و بسیار مهم» توصيف کرد. اما او نسبت به استفاده از فشار خارجی، به خصوص نظامی، از سوی غرب در کشورهایی مانند بحرین و سوریه، که در آن قیام مردمی به خشونت کشيده شده است، هشدار داد.

لاریجانی گفت: در بحرین، که در آن اکثریت جمعیت مانند ایران شیعه هستند، قدرت های منطقه ای و غربی نباید دخالت کنند. وی افزود: دخالت «کاملا علیه منافع نه تنها مردم بحرین، بلکه علیه امنیت منطقه و همچنين علیه منافع عربستان سعودی خواهد بود.»

لاريجانی در مورد سوريه - که در آن بشار اسد، رييس جمهوری، در حاليکه از عضويت اتحادیه عرب تعليق يافته است همچنين با فشار بين المللی برای استعفا روبروست - آنچه را که او «تحریک از سوی آمريکا، اروپا و کشورهای عرب» که مصرانه مخالفان را به مبارزه مسلحانه علیه دولت دمشق تشويق می کنند ناميد، محکوم کرد. او دخالت در امور سوریه را «خطرناک» توصيف کرد.

XS
SM
MD
LG