لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۸

ارائه گزارش وضعیت حقوق بشر در ایران به مجمع عمومی سازمان ملل


آرشیو
آرشیو

آمریکا جامعه بین المللی را ترغیب می کند بر محکومیت ایران به دلیل نقض حقوق بشر که جزییات آن در گزارشی به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه شده است بیافزایند.

مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید گزارش احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد حاکی است دولت ایران به سرکوب بی رحمانه شهروندان خود ادامه می دهد.

در این گزارش، احمد شهید مقام های ایران را به اعدام مخفیانه زندانیان بدون اطلاع خانواده ها و وکلای آنان و بازداشت ناراضیان سیاسی برای دوره های طولانی متهم می کند. یافته های او بر پایه مصاحبه با قربانیان این تخلفات استوار است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ماه مارس وزیر امور خارجه پیشین مالدیو را به عنوان گزارشگر ویژه در مورد ایران منصوب کرد، اما تهران اجازه ورود به او نداده است.

مارک تونر از مقام های ایران خواست اجازه دهند شهید بی درنگ به کشور وارد شود و گفت واشنگتن در کنار مردم ایران که، به بیان او، می خواهند صدایشان شنیده شود و دولت خود را مسئول اقداماتش بدانند، ایستاده است.

گزارش در زمانی منتشر می شود که تنش بین آمریکا و ایران بالا است. واشنگتن هفته پیش اعلام کرد توطئه ترور سفیر عربستان سعودی را، که ایران به حمایت از آن متهم است، خنثی کرده است. محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران می گوید آمریکا برای ایجاد شکاف بین ایران و عربستان سعودی این توطئه را جعل کرده است.

XS
SM
MD
LG