لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۹

شکست ایران در به دست آوردن کرسی در هیات اجرایی نهاد زنان سازمان ملل متحد


تلاش جمهوری اسلامی برای به دست آوردن یک کرسی در هیات اجرایی نهاد زنان سازمان ملل متحد بی نتیجه ماند. هدف این نهاد، پیشبرد حقوق و ترویج برابری زنان در جهان است.

تنها ۱۹ عضو از ۵۴ عضو شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد به عضویت ایران در هیات اجرایی نهاد زنان سازمان ملل متحد، رای مثبت دادند. ایران برای عضویت در این هیات به ۲۸ رای نیاز داشت.

گروه های مدافع حقوق بشر و چند کشور از جمله ایالات متحده آمریکا با عضویت ایران و عربستان سعودی در هیات اجرایی نهاد زنان سازمان ملل متحد مخالف بودند.

اما عربستان سعودی موفق شد که یکی از کرسی های هیات ۴۱ نفره را به خود اختصاص دهد. عربستان سعودی یکی از ۶ کرسی را کسب کرد که به اهدا کنندگان عمده کمک مالی به این نهاد جدید، اختصاص داده شده بود.

یکی از مقامات سازمان دیده بان حقوق بشر، ابراز امیدواری کرد که ارائه این کرسی به عربستان سعودی به بررسی و رسیدگی بیشتر به محدودیت های موجود برای زنان در این کشور بیانجامد.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید این هیات بیشتر شامل کشورهایی است که دارای کارنامه ای مثبت در زمینه حمایت از حقوق زنان و حقوق بشر هستند.

XS
SM
MD
LG