لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۸

ده ها کشور از وضعیت حقوق بشر در ایران انتقاد می کنند


نمایندگان بیش از ۵۰ کشور در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، از بیانیه ای که از وضعیت حقوق بشر در ایران انتقاد می کند، پشتیبانی کرده اند. در همین حال وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران از دستگیری اعضای یک گروه ممنوعه خبر می دهد.

در بیانیه ای که روز سه شنبه علی رغم تلاش نماینده جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از قرائت آن خوانده شد، گفته می شود کشورهای عضو از نبود پیشرفت در ایران در جهت حفاظت از حقوق بشر، به ویژه از زمان برگزای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۹، نگران هستند. این بیانیه، «سرکوب خشونت بار ناراضیان»، و «بازداشت و اعدام ها بدون رعایت موازین قانونی» را از جمله مشکلات می داند.

با این حال، نماینده جمهوری اسلامی، از یک مانور نظام نامه ای که موقتا سفیر نروژ را از قرائت بیانیه باز داشت استفاده کرد. چندین کشور دیگر، از جمله پاکستان، در مطرح ساختن اعتراضاتی به بیانیه به ایران پیوستند.

پس از تاخیر، دست کم ۵۵ کشور – بسیاری از غرب - بیانیه را تایید کردند و بیانیه قرائت شد.

در این بیانیه آمده است کشورهای عضو نمی توانند اجازه دهند جلسه شورای حقوق بشر بدون اشاره به نخستین سالگرد حوادث پیرامون انتخابات درایران به پایان برسد.

در این میان، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران می گوید ماموران امنیتی اعضای یک گروه اپوزیسیون ممنوعه را که گویا قصد داشتند در سالگرد انتخابات ریاست جمهوری به حملات تروریستی دست بزنند دستگیر کرده اند.

تلویزیون دولتی ایران به نقل از حیدر مصلحی می گوید بریتانیا، فرانسه وسوئد از این گروه حمایت می کردند. او تعداد دستگیر شدگان یا زمان دستگیری ها را مشخص نساخت.

XS
SM
MD
LG