لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

ایران سراغ هواپيماهای مسافربر اوکراینی می رود


ایران سراغ هواپيماهای مسافربر اوکراینی می رود
ایران سراغ هواپيماهای مسافربر اوکراینی می رود

بیزنس ویک زیر عنوان " ایران در پی ساختن هواپيماهای مسافربر آنتونوف ۱۵۸ با همکاری اوکراین" می نویسد ایران، در واکنش به تحریم هائی که موجب شده است تلاش هايش برای مدرن ساختن ناوگان هواپيماهای قديمی و کهنه آن کشور بی ثمر بماند سعی می کند با اوکراین در مورد تولید مشترک نوعی ازهواپيماهای مسافربر منطقه ای به توافق برسد.

ایران، به گزارش خبرگزاری رسمی آن کشور،دنبال ساختن هواپیماهای جت دو موتوره آنتونوف ۱۵۸ است، زیرا به گفته منوچهر منطقی مدیر عامل سازمان دولتی صنایع هوائی با نیازهایش تطبیق می کند.

آقای منطقی دیروز پس از ملاقاتی با مقامات اوکرائینی به خبرنگاران گفت شرکت آنتونوف اوکراین برای تولید هواپيماهای کوچک به ایران کمک فنی داده است، و اکنون دوکشور در نظر دارند مشترکا هواپیماهای تجاری بسازند. آنتونوف ۱۵۸ نوع بزرگتر آنتونوف ۱۴۸ است و به گفته وی می تواند ۹۹ مسافر حمل کند.

ایران برای نوسازی ناوگان جت های مسافربری ساخت خارج خود تلاش می کند، و از آنها در کشاکش موانعی سیاسی بهره برداری می کند که برای خرید هواپيماهای نو و لوازم یدکی از تولید کنندگانی نظیر شرکت بوئینگ مستقر در شیکاگو و ایرباس مستقر در تولوز فرانسه با آنها روبروست.

ایران و اوکراین هم اکنون مشترکا در ايران هواپیماهای موسوم به ایران ۱۴۰ را تولید می کنند، که به گزارش ایرنا به نقل از آقای منطقی در پروازهای کوتاه داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

خبرگزاری بلومبرگ پیشتر به نقل از تلویزیون دولتی انگلسی زبان پرس تی وی ایران گزارش داده بود که ایران ممکن است با توجه به تکمیل پرواز آزمایشی اين هفته يک هواپيمای آنتونوف ۱۵۸ در تهران، برای خرید اين هواپیماها اقدام کند. وب سایت پرس تی وی می گويد اگر این هواپیماها خریداری شود، ۳۰ درصد هریک از آنها ساخت ایران خواهد بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG