لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۴

اظهارات ضدونقیض مقامات ایران درباره جعبه های سیاه هواپیمای اوکراینی: جعبه سیاه «آسیب‌دیده» است


در حالی که جمهوری اسلامی از ارسال جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده توسط سپاه به کشورهای دیگر خودداری می کند، این بار در ادامه تناقض‌گویی‌ها، وزیر دفاع ایران مدعی شد که «جعبه سیاه» این هواپیما «آسیب قابل توجهی» دیده است.

امیر حاتمی وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه از ارسال جعبه سیاه به وزارت دفاع جهت «کمک برای بازسازی» این جعبه خبر داد و گفت که جعبه سیاه «آسیب قابل توجهی دیده است» و قرار است «نخست بازسازی جعبه سیاه انجام و بعد بازخوانی شود.»

این اولین بار نیست که مقامات جمهوری اسلامی مدعی می شوند که جعبه های سیاه هواپیمای اوکراینی «آسیب» دیده است. پیش از این حسن رضایی فر مدیر کل دفتر بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری در ۱۸ دی ماه نیز گفته بود «هر دو جعبه سیاه بوئینگ ۷۳۷ هواپیمایی اوکراین پیدا شده است اما فقط یکی از جعبه های سیاه سالم است و جعبه دیگری چند قطعه شده است.»

با این حال او چندی بعد اظهارات اولیه خود را رد کرد و گفت که «در جلسه‌ای که با کمیسیون سوانح کشوری داشتیم آنها هم تایید می‌کنند که اطلاعات جعبه سیاه و مکالمات خلبان سالم است. در همین حال نتایج آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که نوار مکالمات خلبان سالم مانده است.»

خبرگزاری فارس هم در ۲۰ دی ماه با انتشار یک ویدئو که هر دو جعبه سیاه هواپیما را «سالم» به نظر می رسد، منتشر کرد و فردی که این جعبه های سیاه را نشان می داد تایید کرد که «هر دو جعبه سیاه سالم و قابل بررسی است.»

اظهارات ضدونقیض مقامات جمهوری اسلامی و امتناع از ارسال جعبه های سیاه به دیگر کشورها در حالی ادامه دارد که وادیم پریستایکو، وزیر خارجه اوکراین، از ادامه فشار اوکراین بر جمهوری اسلامی برای تحویل دادن جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه پاسداران و شناسایی کسی که فرمان شلیک موشک به این هواپیما را داد، خبر داده است.

پیشتر نیز جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، گفته بود که ایران کارشناسان و تکنولوژی لازم برای دریافت و تحلیل اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراینی را در اختیار ندارد و باید این جعبه‌ها را به فرانسه تحویل دهد.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد.

پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد. اما این تاخیر در اعلام حقیقت و فریبکاری نظام، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG