لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۷

سندی دیگر از دروغ مقامات ایران درباره هواپیمای اوکراینی؛ برج مراقبت در جریان شلیک موشک بود


در حالی که بیش از سه هفته از ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراین در آسمان تهران، از سوی سپاه می گذرد، فایل صوتی جدیدی از مکالمه برج مراقبت با یکی از خلبانان یک پرواز همزمان با پرواز ۷۵۲ منتشر شده است. فایلی که نشان می دهد مقامات ایران برخلاف ادعایشان از همان اول از شلیک موشک آگاه بوده‌اند.

براساس ویدئویی که در یک خبرگزاری اوکراینی منتشر شده و بعد در شبکه های اجتماعی بازنشر نشده است، صدای خلبان پرواز ۳۷۶۸ با برج شنیده می شود که در مورد آماده شدن برای فرود در فرودگاه صحبت می‌کند.

این خلبان در مکالمه خود می گوید که «یک سری نورهایی مثل موشک» مشاهده می شود که البته محل دقیق آن را تشخیص نمی دهد اما می گوید که فکر می کند اطراف منطقه پیام کرج باشد.

پس از این مکالمه برج مراقبت ۹ بار پشت سر هم به پرواز تهران-کی‌یف پیام می‌دهد و اما هیچ پاسخی از پرواز پی‌اس ۷۵۲ تهران-کی‌یف دریافت نمی شود. در ادامه این فایل خلبان پروازی که مکالمه اش منتشر شده خبر از وقوع یک «انفجار» می دهد و می گوید که «یک نور بسیار بزرگی» را دیده اند.

انتشار این فایل مکالمه در حالی است که مقامات سازمان هواپیمایی کشور، دولت و شخص حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری اعلام کرده بودند که از وقوع شلیک موشک بی اطلاع بوده و پس از چند روز از ماجرا باخبر شده اند.

شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین در ۱۸ دی ماه از سوی سپاه رخ داد ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران در ۲۱ دی دماه یعنی سه روز پس از این فاجعه در بیانیه‌ای به شلیک این موشک اعتراف کرد.

با این حال نه تنها تا به امروز مسببان این امر مورد محاکمه قرار نگرفته‌اند بلکه تا پیش از این انتشار این فایل صوتی علی ربیعی سخنگوی دولت گفته بود که «هیچ یک از مقامات دولت از جمله شخص رئیس جمهور تا عصر روز جمعه از علت اصلی سقوط هواپیما که همان آتش پدافند غیر عمدی خودی بوده مطلع نبودند.»

اما پس از انتشار این فایل صوتی نیز حسن رضایی فر مدیرکل سوانح سازمان هواپیمایی ایران نیز این سند را «محرمانه» خوانده و گفته است که «این اقدام اوکراینی‌ها سبب شد دیگر هیچ سندی به آنها ارائه ندهیم.»

این اظهارات در حالی است که تا به امروز مقامات ایران از تحویل جعبه‌های سیاه هواپیمای ساقط شده هم به اوکراین و کانادا خودداری کرده اند.

پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، ضمن ابراز امیدواری نسبت به همکاری ایران در بررسی جوانب سانحه سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین در تهران، خواستار به نتیجه رسیدن هرچه سریعتر این تحقیق شد.

آقای پمپئو گفت: «ما باید قضیه این هواپیما را خیلی سریع به طور کامل بررسی کرده و به انجام برسانیم. من گزارش‌ها را دیده‌ام. فقط می‌توانم بگویم که باید خیلی زود از اصل موضوع آگاه شویم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG