لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۷

اوکراین از ایران خواست که جعبه سیاه هواپیما را تحویل دهد


دادستانی کل و سرویس امنیتی اوکراین روز چهارشنبه ۲۵ دی ماه اعلام کردند که از مقامات ایرانی خواسته‌اند تا جعبه‌های سیاه هواپیمای سقوط کرده اوکراین را به کی‌یف ارائه دهند.

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد امنیتی اوکراین گفت که یک بازرس ارشد ایرانی قرار است این هفته به زودی از اوکراین دیدار کنند و تعیین کند که آیا آزمایشگاه اوکراینی برای کار بر روی جعبه‌های سیاه مناسب است یا خیر.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین دقایقی بعد از پرواز از فرودگاه امام خمینی به مقصد کی‌یف در حوالی شهر جدید پرند استان تهران با ۱۷۶ سرنشین سقوط کرد.

پس از سقوط این هواپیما یک مقام شرکت بوئینگ به آسوشیتدپرس گفته بود که از رخدادها در ایران باخبر بوده و در حال جمع‌آوری اطلاعات است. ​ با این حال علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی ایران در ۱۸ دی ماه گفته بود که «جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده اوکراینی را به کشور سازنده آن ارائه نخواهیم داد.»

هر چند این مقام هواپیمایی ایران پس از آن چنین گفته‌ای را تکذیب کرد و همچنین مدیرکل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی ایران اعلام کرد که «مقصد نخست برای خواندن جعبه سیاه این هواپیما، اوکراین است» و اگر امکانات برای خواندن جعبه سیاه فراهم نباشد «آن را به فرانسه می‌بریم.»

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین دقایقی بعد از پرواز از فرودگاه امام خمینی به مقصد کی‌یف در حوالی شهر جدید پرند استان تهران با ۱۷۶ سرنشین سقوط کرد.

جمهوری اسلامی ایران روز شنبه ۲۱ دی و پس از چند روز انکار سرانجام بر اثر فشارهای بین‌المللی اعتراف کرد که سرنگونی هواپیمای مسافربری با شلیک «غیرعمد» موشک توسط سپاه صورت گرفته است.

در تازه ترین ویدئوی منتشر شده که مورد تایید روزنامه نیویورک تایمز قرار گرفته است تصاویر حاکی از آن است که سپاه پاسداران دو فروند موشک به سمت هواپیمای مسافربری اوکراینی شلیک کرده است. جمهوری اسلامی نیز هنوز شفاف‌سازی در رابطه با سرنگونی این هواپیما نکرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG