لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۲

سوئد رسما حافظ منافع بریتانیا در ایران شد


روز پنجشنبه دولتهای بریتانیا و سوئد اعلام کردند سفارت سوئد در تهران، حفاظت از منافع بریتانیا در ایران را بر عهده خواهد گرفت. دولت عمان نیز سرپرستی از منافع ایران در بریتانیا را بر عهده خواهد داشت.

در بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا آمده است: ما خیلی خوشوقتیم که سوئد نقش حفاظت از منافع بریتانیای کبیر در ایران پذیرفته است. دفتر حفاظت از منافع بریتانیا از ۱۵ ژوئیه در سفارت سوئد در تهران آغاز به کار خواهد کرد. ما حفاظت از منافع ایران در بریتانیا توسط سلطان نشین عمان را نیز پذیرفته ایم.

در ادامه بیانیه آمده است: به دنبال حمله غیرقابل قبول شبه نظامیان حمایت شده از سوی دولت ایران به سفارت ما، روابط دیپلماتیک خود را با ایران به پایین ترین سطح ممکن تقلیل دادیم. ترتیبات جدید کمک می کند کارهای ضروری به شیوه ای رسمی انجام پذیرد. دفتر حفاظت از منافع بریتانیا ضمن ارائه محدود خدمات کنسولی در مواقع اضطراری، حفاظت از کارمندان و مایملک سفارت بریتانیا در تهران را نیز بر عهده دارد. ما سالها در ایران سفارت داشتیم و مایلیم در آینده هم داشته باشیم. اما تا آن زمان فرا برسد مامطمئنیم که منافع ما در تهران به خوبی توسط سفارت سوئد حفظ خواهد شد.
XS
SM
MD
LG