لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۵

مایک پمپئو و جانسون بر «پاسخگو قرار دادن ایران» به خاطر رفتارهای بی‌ثبات‌کننده‌اش تاکید کردند


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز پنجشنبه ۱۰ بهمن در لندن با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، دیدار و گفتگو کرد.

به گفته وزارت خارجه آمریکا دو طرف در مورد نگرانی های امنیتی در خاورمیانه و «پاسخگو کردن ایران به خاطر رفتارهای بی‌ثبات‌کننده‌اش» صحبت کردند.

طبق بیانیه وزارت خارجه آمریکا، دو طرف همچنین در مورد تقویب روابط دو جانبه در پی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و اهمیت حفظ بی‌عیب و نقص بودن شبکه‌های ارتباطی گفتگو گردند.

پیشتر در همین روز مایک پمپئو، با اعلام این که از ایران خواسته است دوازده شرط را رعایت کند تا به جامعه بین المللی برگردد، گفت ایران شهروندان کشورهای دیگر را گروگان می گیرد، کارزار ترور به راه انداخته است، از گروه های شبه نظامی نظیر حزب الله لبنان و گروه های شیعه عراقی حمایت می کند، در اختیار آنها تسلیحات قرار می دهد و با این طرز تفکر قدیمی که اگر کشورهای دیگر بی ثبات باشند، خود در امنیت خواهد بود، ثبات را برهم می‌زند.

وزیر خارجه آمریکا که در کنار دامنیک راب وزیر خارجه بریتانیا در اندیشکده «پالیسی اکسچینج» یا «تبادل سیاست» صحبت می کرد، گفت ایران می تواند اقدامات بسیاری را بدون آن که حتی لازم به مذاکره باشد انجام دهد؛ برای نمونه از حزب الله و اقدامات آن، نه تنها در لبنان و سوریه، بلکه در سراسر جهان - از جمله حمایت از عوامل آن در کشورهای غربی و آمریکای جنوبی - دست بردارند، تحریک به تروریسم در افغانستان را متوقف کند، از تسلیح شبه نظامیان شیعه عراقی به تسلیحات پیشرفته که بتوانند با استفاده از آنها پنج درصد عرضه نفت جهان را با موشک هدف قرار دهند، دست بردارد، و کشتی‌ها را در تنگه هرمز متوقف نکند.

وزیر خارجه آمریکا گفت این اقداماتی است که ایران می تواند حتی بدون مذاکره انجام دهد و رهبران ایران خود باید تصمیم بگیرند و آنها را انتخاب کنند و اگر چنین نکنند، امیدواریم مردم ایران آنها را وادار کنند این موارد را انتخاب کنند تا ایران بتواند به جامعه جهانی بازگردد.

وی در پایان گفت موارد اصولی توافق هسته ای «برای هر کدام از رهبران ایران» کاملا روشن است و آنها کاملا انتظارات را می دانند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG