لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۵

نخست وزير بريتانيا قيام مردمی در ايران را منتفی نمی داند


دیوید کمرون
دیوید کمرون

سانفرانسيسکو کرونيکال زير عنوان «کامرون می گويد قيام مردمی در ايران عليل، امکان پذير است» می نويسد ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا با تحسين از بهار عرب در جريان اعتراض های دمکراتيک در خاورميانه و شمال آفريقا می گويد وقوع قيامی مشابه در ايران را نبايد منتفی دانست.

کامرون روز (دوشنبه) خطاب به قانونگذاران در لندن گفت رژيم ايران يکی از ديکتاتورترين و سرکوبگر ترين رژيم هاست، و اگر مردم ايران ديدن آينده ای را برای يک مصر دمکراتيک، برای يک تونس دمکراتيک، و برای مردمی در ليبی شروع کنند که می کوشند خود را از شر رهبر مخوفشان خلاص کنند، در آن صورت کسانی که در ايران قبلا چنين تلاشی را کرده اند ممکن است به اين فکر بيفتند که، بسيار خوب، ما احتياجی نداريم اين مسير استبدادی را تحمل کنيم.

اتحاديه اروپا ماه گذشته عليه تخلفات حقوق بشری رژيم ايران تحريم های تنبيهی وضع کرد. يک گزارش وزارت امورخارجه آمريکا نيز که روز هشتم آوريل منتشر شد می گويد رژيم ايران در سال ۲۰۱۰ با پيگيری خشونت و ارعاب عليه مردم خود، مرتکب قتل های دلبخواهی شد و از قطع دست و پا و شلاق زدن برای مجازات استفاده کرد.

آقای کامرون گفت تصورمی کنم ما می توانيم رژيم ايران را بيشتر شيطانی و شرور توصيف کنيم تا رژيمی که توسط سياستمدارانی نابغه و کارشناس در مسایل استراتژيک گردانيده می شود. رژيم ايران در بسياری زمينه ها نمونه و مظهر يک رژيم عليل است. آنان حتی نمی توانند نفت خود را به قدر کافی تصفيه و پالايش کنند. آنان به گونه ای وحشيانه از مجازات مرگ استفاده می کنند. ما نبايد اين رژيم را بيش از حد گنده جلوه دهيم، چرا که بيشتر رژيمی عقب مانده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG