لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

بی پی توليد گاز در پروژه شريک با ايران در دريای شمال را متوقف ساخت


بی پی توليد گاز در پروژه شريک با ايران در دريای شمال را متوقف ساخت
بی پی توليد گاز در پروژه شريک با ايران در دريای شمال را متوقف ساخت

ديلی تلگراف زير عنوان "بی پی (BP) ميدان گازی دريای شمال را بر سر ممنوعيت مناسبات با ايران بسته است" می نويسد بی پی توليد را در يک ميدان گازی شريک با ايران در دريای شمال متوقف ساخته است و می خواهد بداند اين مشارکت ناقض تحريم های اروپائی عليه ايران است يا نه.

بی پی می تواند روزانه ۲۱۲ ميليون فيت مکعب گازاز ميدان Rhum استخراج کند، که ذخائر قابل بهره برداری آن ۸۰۰ ميليارد فيت مکعب است. اما در پی چند هفته حدس و گمان، سرانجام توليد گاز دراين ميدان متوقف شده است، و اين غول نفتی در پی کسب توضيحاتی است که روشن کند آيا مناسبات با شريک ايرانی اش، که يک شرکت دولتی است، مجاز است يا نه.

پيشتردرسال جاری، ديلی تلگراف گزارش داده بود که نام شريک ايرانی بی پی در ميدان گازی Rhum در فهرست آمريکائی نهادهائی ثبت شده است که نبايد با آنها مناسبات بازرگانی داشت.
تحريم های جديد اروپائی، اين قاره را با موضع سخت آمريکا در مورد داد و ستد با رژيم جنجالی تهران همراه می کند.

ميدان گازی Rhum در سال ۱۹۷۷ کشف شد اما سابقه بهره برداری از آن به پنج سال پيش باز می گردد.

شرکت بی پی تائيد کرده است " تا کسب توضيحات روشن کننده از دولت بريتانيا در مورد جنبه هائی مشخص از مقررات جديد اتحاديه اروپا در ارتباط با ضوابط محدود کننده عليه ايران، توليد در ميدان گازی Rhum واقع در ناحيه مرکزی دريای شمال، معلق می ماند".

اين شرکت می گويد "هنگامی که توضيحات روشن کننده از دولت کسب شود، ضمن بررسی و بازبينی اوضاع، تصميم مقتضی و متناسب، با توجه به توضيحات کسب شده، اتخاذ خواهد شد".

XS
SM
MD
LG