لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

گزارش سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای؛ دست نامرئی قرارگاه بقیه‌الله سپاه در «مهندسی آرا و افکار» در ایران


قرارگاه «فرهنگی» سپاه موسوم به بقیه‌الله
قرارگاه «فرهنگی» سپاه موسوم به بقیه‌الله

یک گزارش تازه سازمان غیردولتی آمریکایی «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» از فعالیت‌های پنهانی قرارگاه فرهنگی «بقیه‌الله» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مهندسی انتخابات و کنترل فرهنگی رونمایی کرده است.

گزارش «مهندسی افکار و آرا» که کسری اعرابی و سعید گلکار برای «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» تهیه کرده‌اند، شامل جزئیاتی در مورد چگونگی فعالیت این نهاد مخفی برای کنترل نتایج انتخابات است.

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای می‌گوید قرارگاه بقیه‌الله تحت فرماندهی محمدعلی جعفری، فرمانده سابق سپاه پاسداران که برای حمایت از دیدگاه‌های علی خامنه‌ای درباره حکومت و جامعه اسلامی تأسیس شده است، از استراتژی جامعی استفاده می‌کند که از جمله شامل تبلیغات، بررسی نامزدها و مهندسی انتخابات و مرعوب سازی رأی‌دهندگان است.

این گزارش می‌گوید قرارگاه فرهنگی بقیه‌الله یک نهاد تازه است که نقش مرکزی در پیوند با دیگر نهادهای حکومتی از جمله وزارت ارشاد در اجرای پروژه‌های اسلامی‌سازی جامعه و مطابق با دیدگاه‌های اعتقادی خامنه‌ای، دارد.

بخشی از این گزارش حدود ۳۰ صفحه‌ای نشان می‌دهد که قرارگاه بقیه‌الله بر شبکه‌ای از سازمان‌های فرهنگی و رسانه‌ای مانند سازمان هنری و رسانه‌ای «اوج» و سازمان فضای مجازی «سراج» نظارت دارد که به نشر ایدئولوژی جمهوری اسلامی می‌پردازند.

به گفته سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای، قرارگاه بقیه‌الله بخشی از «ماشین فرهنگی و سرکوب» مخالفان از سوی سپاه پاسداران است.

این نهادها طیف وسیعی از محتوا، از فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی را تولید می‌کنند و همچنین در کار انتشار اطلاعات نادرست آنلاین از جمله در شبکه‌های اجتماعی با «هدف ریشه‌کن کردن تأثیرات سکولار و غربی در جامعه ایران» است.

عوامل آنها در اینترنت مشغول تولید اطلاعات غلط، مسخره کردن مخالفان، و بیان سخنان تحریک آمیز و بدون استدلال و به اصطلاح «ترولینگ» هستند.

این «مهندسی فرهنگی» بخشی از تلاش گسترده‌تر برای ایجاد جامعه اسلامی همگن و همسو با دیدگاه اعتقادی خامنه‌ای است.

گزارش سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای می‌گوید علاوه بر دستکاری فرهنگی، قرارگاه بقیه‌الله مشغول فعالیت‌های پیچیده مهندسی انتخابات است. در این قرارگاه با استفاده از استراتژی «حلقه‌های میانی»، گروه‌های طرفدار رژیم بسیج می‌شوند تا در روز رای‌گیری از طریق فعالیت‌هایی مانند خرید آرا، ارعاب رأی‌دهندگان، و دست کاری در برگه‌های رأی، بر نتایج انتخابات تأثیر بگذارند. این روند کاملا کنترل شده، انتخاب نامزدهای وفادار به رهبر جمهوری اسلامی را تضمین و در نتیجه، تسلط رژیم بر قدرت را حفظ می‌کند.

به گفته سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای، هرچند بیشتر توجه در این راستا به شورای نگهبان بوده، قرارگاه بقیه‌الله، «بازوی نامرئی» دستکاری انتخابات است.

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای خواستار تحریم‌های بین المللی فوری علیه قرارگاه بقیه الله، رهبری و وابستگان آن است و استدلال می کند که چنین اقداماتی برای مقابله با نقض حقوق بشر و تضعیف کنترل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر جامعه و سیاست ایران ضروری است.

در این گزارش، نام اشخاصی نظیر محمد علی جعفری فرمانده قرارگاه بقیه‌الله، ساسان زارع معاون فرمانده قرارگاه، احمد عبودتیان، حسین یحیاییان، امیررضا غلامی، منتشر شده است.

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای می‌گوید قرارگاه بقیه‌الله علی‌رغم نقش مهمی که در دست کاری سیاسی و فرهنگی دارد، تاکنون از نظارت و تحریم‌های بین‌المللی در امان مانده است.

XS
SM
MD
LG