لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۱

نشست اتحاد علیه ایران اتمی/ جان بولتون: همکاری ایران و کره شمالی سابقه ۲۵ ساله دارد


جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل می گوید کره شمالی و ایران پیشینه بیش از ۲۵ سال سابقه همکاری موشکی دارند. پیشرفتهای موشک بالستیک فعلی کره شمالی محصول همکاری با ایران است. مثل ماجرای کلاسیک فروشنده فقیر و خریدار، ایران می تواند به سرعت صاحب موشکهای کره شمالی شود. مشابه معامله ای که بیست سال پیش بین ایران و پاکستان روی داد.

وی افزود: ایران مانند کره شمالی از مذاکرات و حتی طولانی شدن آن خرسند خواهد شد زیرا در چارچوب طولانی شدن این مذاکرات به موقعیت فعلی رسیده اند.

آقای بولتون این سخنان را در نشست نهاد «اتحاد علیه ایران اتمی» بیان کرد. این گروه یکی از لابی قدرتمندمخالف برجام است که در نیویورک روز سه شنبه همزمان با آغاز نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل این نشست را با حضور گروهی از سیاستمداران کنونی و پیشین آمریکایی و بین المللی برگزار کرد.

هدف از برگزاری نشست نهاد «اتحاد علیه ایران اتمی»، بررسی ابعاد سیاسی و اقتصادی برجام برای ایران و جامعه جهانی بویژه آمریکاست.

ایالات متحده آمریکا می گوید ایران به روح برجام پایبند نیست. تاکنون دولت آمریکا از مان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ، دوبار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده اما به خاطر آنچه تخلفات ایران نامیده می شود، گفته شده او در ماه اکتبر قصد ندارد پایبندی ایران به برجام را تایید کند.

همزمان رئیس جمهوری ایران در نیویورک تهدید کرده، خروج از برجام هزینه بسیار سنگینی برای آمریکا خواهد داشت.

آمریکا می گوید ایران با کمک به گروه هایی مثل حزب الله و حماس، در بی ثبات سازی منطقه نقش دارد و برنامه موشکی این کشور نقض قطعنامه شورای امنیت بعد از توافق هسته ای (برجام) است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG