لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

نشست اتحاد علیه ایران اتمی/ کریستی: برای آزادی گروگانها نباید با ایران مذاکره کرد


کریس کریستی، فرماندار ایالت نیوجرسی و از نامزدهای جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ می گوید مسوولیت دستیابی به برجام صرفا با پرزیدنت اوباما است. او با فشاری که بر روی هم حزبیهای خود را در کنگره آورد، آنها را راضی کرد که با او همراهی کنند و به دنبال درج نامش در تاریخ بود.

وی افزود: احتمال عدم گواهی پایبندی ایران به برجام وجود دارد. پرزیدنت ترامپ بارها گفته که برجام بدترین توافق است. او به نمونه مذاکرات با کره شمالی نگاه می کند و می گوید نمی خواهد جانشیان او با میراث یک توافق بد مواجه شوند.

این چهره جمهوریخواه افزود: ناراحتی متحدان ما آنقدر هم مهم نیست آنها بیشتر به دنبال منافع اقتصادی خود بودند که با برجام به آن تا حدی رسیدند.

وی درباره مذاکره به ایران برای آزادی گروگان های آمریکایی نیز گفت: برای آزادی گروگانهایی که در ایران داریم، مذاکره مستقیم لزومی ندارد. ما متحدینی داریم و یا حتی می توان از اهرمهای غیر مستقیم بهره برد. در نهایت نباید با آنها که بزرگترین حامیان تروریسم هستند، مذاکرات مستقیم در این زمینه های داشت.

آقای کریستی این سخنان را در نشست نهاد «اتحاد علیه ایران اتمی» بیان کرد. این گروه یکی از لابی قدرتمندمخالف برجام است که در نیویورک روز سه شنبه همزمان با آغاز نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل این نشست را با حضور گروهی از سیاستمداران کنونی و پیشین آمریکایی و بین المللی برگزار کرد.

هدف از برگزاری نشست نهاد «اتحاد علیه ایران اتمی»، بررسی ابعاد سیاسی و اقتصادی برجام برای ایران و جامعه جهانی بویژه آمریکاست.

ایالات متحده آمریکا می گوید ایران به روح برجام پایبند نیست. تاکنون دولت آمریکا از مان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ، دوبار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده اما به خاطر آنچه تخلفات ایران نامیده می شود، گفته شده او در ماه اکتبر قصد ندارد پایبندی ایران به برجام را تایید کند.

همزمان رئیس جمهوری ایران در نیویورک تهدید کرده، خروج از برجام هزینه بسیار سنگینی برای آمریکا خواهد داشت.

آمریکا می گوید ایران با کمک به گروه هایی مثل حزب الله و حماس، در بی ثبات سازی منطقه نقش دارد و برنامه موشکی این کشور نقض قطعنامه شورای امنیت بعد از توافق هسته ای (برجام) است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG