لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

نشست اتحاد علیه ایران اتمی/ جولیو ترزی: درباره کشتار ۶۷ بر ایران فشار آورده شود


«جولیو ترزی» وزیر خارجه سابق ایتالیا و مشاور ارشد اتحاد علیه ایران اتمی می گوید اتحادیه اروپایی باید قویتر عمل کند. البته با کمک آمریکا اهرم فشار علیه نقض حقوق بشر ایران می تواند قویتر شود. مثلا کشورم ایتالیا و یا بریتانیا می توانند مثلا درخواست تحقیق بین المللی درباره کشتارهای زندانیان سیاسی در ایران در سال ۱۳۶۷ بدهند. یا مثلا تحقیق درباره نقش شبه نظامیان ایران در سوریه درباره کشتارهای فجیعی که آنجا رخ می دهد.

«جولیو ترزی» این سخنان را در نشست نهاد «اتحاد علیه ایران اتمی» بیان کرد. این گروه یکی از لابی قدرتمندمخالف برجام است که در نیویورک روز سه شنبه همزمان با آغاز نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل این نشست را با حضور گروهی از سیاستمداران کنونی و پیشین آمریکایی و بین المللی برگزار کرد.

هدف از برگزاری نشست نهاد «اتحاد علیه ایران اتمی»، بررسی ابعاد سیاسی و اقتصادی برجام برای ایران و جامعه جهانی بویژه آمریکاست.

ایالات متحده آمریکا می گوید ایران به روح برجام پایبند نیست. تاکنون دولت آمریکا از مان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ، دوبار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده اما به خاطر آنچه تخلفات ایران نامیده می شود، گفته شده او در ماه اکتبر قصد ندارد پایبندی ایران به برجام را تایید کند.

همزمان رئیس جمهوری ایران در نیویورک تهدید کرده، خروج از برجام هزینه بسیار سنگینی برای آمریکا خواهد داشت.

آمریکا می گوید ایران با کمک به گروه هایی مثل حزب الله و حماس، در بی ثبات سازی منطقه نقش دارد و برنامه موشکی این کشور نقض قطعنامه شورای امنیت بعد از توافق هسته ای (برجام) است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG