لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۷

نشست اتحاد علیه ایران اتمی/ استیو اسرائیل: باید عدم پایبندی ایران اعلام شود


استیو اسرائیل، عضو سابق مجلس نمایندگان آمریکا از نیویورک می گوید احتمال صدور عدم پایبندی ایران به برجام زیاد است و این فرصتی به کنگره می دهد که اقدامات تحریمی بیشتری علیه ایران اعمال کند. پرزیدنت نیز به عنوان رئیس قوه مجریه توانایی اعمال، تشدید و تعدیل بسیاری از تحریمهای ثانویه را دارد که از این قدرت خود بهترین استفاده را خواهد کرد.

وی افزود: در عرصه جهانی، عدم صدور گواهی پایبندی ایران منجر به سر و صدا از سوی کشورهای گروه پنج به علاوه یک خواهد شد. شاید با آمریکا هم همکاری نکنند اما منافع اقتصادی و سیاسی آنها با ما متفاوت است. اما خواستار دلایل محکمه پسند از سوی دولت پرزیدنت ترامپ خواهد شد که دولت باید آنها را ارائه کند.

آقای اسرائیل این سخنان را در نشست نهاد «اتحاد علیه ایران اتمی» بیان کرد. این گروه یکی از لابی قدرتمندمخالف برجام است که در نیویورک روز سه شنبه همزمان با آغاز نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل این نشست را با حضور گروهی از سیاستمداران کنونی و پیشین آمریکایی و بین المللی برگزار کرد.

هدف از برگزاری نشست نهاد «اتحاد علیه ایران اتمی»، بررسی ابعاد سیاسی و اقتصادی برجام برای ایران و جامعه جهانی بویژه آمریکاست.

ایالات متحده آمریکا می گوید ایران به روح برجام پایبند نیست. تاکنون دولت آمریکا از مان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ، دوبار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده اما به خاطر آنچه تخلفات ایران نامیده می شود، گفته شده او در ماه اکتبر قصد ندارد پایبندی ایران به برجام را تایید کند.

همزمان رئیس جمهوری ایران در نیویورک تهدید کرده، خروج از برجام هزینه بسیار سنگینی برای آمریکا خواهد داشت.

آمریکا می گوید ایران با کمک به گروه هایی مثل حزب الله و حماس، در بی ثبات سازی منطقه نقش دارد و برنامه موشکی این کشور نقض قطعنامه شورای امنیت بعد از توافق هسته ای (برجام) است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG