لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

تجارت ميان ايران و امارات متحده عربی نزديک به متوقف شدن است


تجارت ميان ايران و امارات متحده عربی نزديک به متوقف شدن است
تجارت ميان ايران و امارات متحده عربی نزديک به متوقف شدن است

نشنال، روزنامه انگليسی زبان امارات متحده عربی زير عنوان «مديران تجاری ايران بانک های امارات متحده عربی را سرزنش می کنند» می نويسد رئيس شورای بازرگانی ايران می گويد تجارت ميان امارات متحده عربی و ايران نزديک به متوقف شدن است زيرا بانک های محلی با فرا رفتن از تحريم های مصوب سازمان ملل متحد از انجام تقربيا تمامی نقل و انتقال های مالی مرتبط با جمهوری اسلامی اجتناب می کنند. به گفته هادی موتمنی، رئيس اين تشکيلات مستقر در دوبی، بانک های امارات متحده عربی ضمن امتناع از بازکردن اعتبارات اسنادی برای بازرگانان ايرانی، اجازه نقل و انتقال های پولی با ايران و بالعکس را نمی دهند.

چهارمين، و جديد ترين دورتحريم هائی که سازمان ملل متحد در ماه ژوئيه وضع کرد، خريدهای نظامی و فعاليت های تجاری مرتبط با سپاه پاسداران در ايران را هدف می گيرد. ماه گذشته بانک مرکزی امارات متحده عربی دستور مسدود ساختن ۴۰ حساب منعکس در فهرست سياه سازمان ملل متحد را صادر کرد، اما آقای موتمنی می گويد بانک های محلی به گونه ای فزاينده ديگر فعاليت های تجاری با ايران را نيز محدود می کنند.

چند بازرگان می گويند تاثير تحريم ها نخست در ماه ژوئيه و همزمان با تصويب آنها حس می شد، اما از دو هفته پيش که امارات متحده عربی عمليات پولی بانک های ايرانی در دوبی، از جمله بانک ملت و بانک صادرات را بشدت محدود ساخت، اين تاثير جدی تر شده است.

آقای موتمنی معتقد است بانک ها طبق دستور بانک مرکزی امارات متحده عربی عمل می کنند.

بانک مرکزی به درخواست های اظهار نظر در اين باره پاسخی نداده است.

شورای بازرگانی ايران پيشتر تخمين زده است ارزش تجارت ميان دو کشور امسال به ۶ ميليارد دلار تنزل می کند که نصف سال ۲۰۰۸ است.

XS
SM
MD
LG