لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۳

رویترز: ایران گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به خود را برای حمله در فجیره تشویق کرد


دو مقام دولت ایالات متحده گفته‌اند دولت ایران گروه شبه‌نظامی حوثی‌ها یا شبه‌نظامیان شیعه در عراق را برای حمله به کشتی‌های تجاری در آب‌های بندر فجیره امارات متحده عربی تشویق کرده است.

رویترز به نقل از دو مقام دولتی آمریکا - که به نام آن‌ها اشاره نکرده است - نوشت ایالات متحده حمله به این کشتی‌ها را عملی تحریک‌کننده از سوی ایران و تهدید برای کشتی‌رانی در منطقه می‌داند.

امارات متحده عربی روز یک شنبه اعلام کرده بود چهار کشتی تجاری در آب‌‌های بندر فجیره مورد حمله قرار گرفته‌اند. حمله‌ای که تلفات جانی یا محیط زیستی نداشت.

یکی از این منابع به رویترز گفت دولت ایالات متحده معتقد است جمهوری اسلامی برای انجام این عملیات «چراغ سبز» نشان داده است.

این منبع اضافه کرده است که به عقیده دولت آمریکا، ایران گروه‌های شبه‌نطامی را برای انجام چنین عملیاتی تشویق کرده است، اما اضافه کرد در حال حاضر ایالات متحده مدرکی که نشان دهد ماموران جمهوری اسلامی به شکل مستقیم در این عملیات دست داشته‌اند، ندارد.

پیشتر هم برخی منابع اعلام کرده بودند براساس تحقیقات اولیه، احتمالا جمهوری اسلامی در این حمله دست داشته است. مسئولان جمهوری اسلامی اما دست داشتن خود در این حمله را تکذیب کرده‌اند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG