لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۴

امارات با تهديد تهران برای بستن تنگه هرمز مقابله می کند


امارات با تهديد تهران برای بستن تنگه هرمز مقابله می کند
امارات با تهديد تهران برای بستن تنگه هرمز مقابله می کند

نشنال، روزنامه انگليسی زبان امارات متحده عربی زيرعنوان «گشايش پايگاه دريائی فجيره» می نويسد، امارات متحده عربی پايگاه جديد دريائی خود را در فجيره گشوده است که به آن کشور اجازه می دهد تنگه هرمز را دور بزند و از دسترسی مستقيم به دريای عرب برخوردار شود.

بيانيه ای که WAM، خبرگزاری دولتی امارات متحده عربی، منتشر ساخته است می گويد «اين پايگاه دريائی همچنين علاوه بر تضمين انتقال امن و سريع صادرات نفتی آن کشور، واکنش فوری به وقايعی را امکان پذير می کند که ممکن است به دلايل طبيعی و يا ساخته بشر در دريا رخ بدهد.» در بيانيه WAM همچنین آمده است که پايگاه دريائی فجيره اهميتی استراتژيک دارد و در دفاع زمينی و دريائی کشور نقشی عمده ايفا می کند.

پيشتر، AFP، خبرگزاری فرانسه زير عنوان «گشايش پايگاه دريائی امارات متحده عربی برای محافظت از صادرات نفتی» به نقل از وسائل ارتباط جمعی محلی گزارش داده بود امارات متحده عربی در تلاش برای کسب توانائی خود در صدور نفت، در صورتی که ايران تنگه استراتژيک هرمز را ببندد، يک پايگاه دريائی را در ساحل شرقی آن کشور گشوده است.

تقريبا تمامی صادرات نفتی اين چهارمين صادرکننده عمده نفت اوپک اکنون پيش از رسيدن به دريای عرب و اقيانوس هند، از خليج فارس و با عبور از تنگه هرمز می گذرد، که امارات و ايران را از هم جدا می کند.

مراسم گشايش اين پايگاه جديد در امارت فجيره، مشرف بر دريای عرب، روز چهارشنبه برگزار شد.

امارت ابوظبی که بيش از ۹۰ درصد ذخائر نفت امارات متحده عربی در آنجاست، بنا به گزارش ها در حال ساختن تاسيسات عظيم صادراتی نفت در فجيره است، که انبار و ترمينال بارگيری مرتبط با يک خط لوله نفت بخشی از آن است.

ايران بارها تهديد کرده است اگر زمانی مورد حمله آمريکا و يا اسرائيل قرار گيرد، تنگه هرمز را می بندد، که قريب ۶۰ درصد نفت صادراتی به بازارهای جهان از آنجا می گذرد.

XS
SM
MD
LG