لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۰

اعتراض هنرمندان ایرانی به سانسور «حسین پاکدل» در صدا و سیما


حذف تصاویر و نام «حسین پاکدل» هنرمند سرشناس ایرانی از تیزر یا آنونس های تبلیغاتی فیلم «خانه کاغدی» در صدا و سیمای جمهوری اسلامی با اعتراض برخی از سینماگران ایران همراه شد.

«خانه کاغذی» را «مهدی صباغ زاده»کارگردانی کرده و در آن چهره هایی چون پرویز پرستویی، تینا پاکروان، ستاره اسکندری، علیرضا کمالی، مهدی پاکدل، ثریا قاسمی و شقایق فراهانی حضور دارند.

داستان فیلم دربارهٔ همکاری پدر و دختر روزنامه‌نگاری است که هیچ کدام به خاطر دیگری ازدواج نکردند، دختر در یک نشریه کار می ‌کند و همراه با پدرش درگیر ماجراهای غیر منتظره ای می شوند، عشق و سیاست محورهای اصلی خانه کاغذی است.

حسین پاکدل پس از مدتی دوری از سینما بازی در این اثر را پذیرفت و در یکی از نقش های فرعی فیلم به هنرنمایی پرداخت.

همزمان با اکران سراسری خانه کاغذی در ایران، صدا و سیما از پخش آنونس های تبلیغاتی فیلم به بهانه حضور حسین پاکدل خودداری کرد، به گفته تینا پاکروان تهیه کننده فیلم مقامات از او خواستند تمامی تصاویر کلوزآپ و نام حسین پاکدل را از تیزرهای تبلیغاتی حذف کنند.

به این ترتیب به نظر می رسد ممنوع التصویری این هنرمند سرشناس در صدا و سیمای جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد و این رسانه دولتی بار دیگر مانع پخش تصاویرهر چند کوتاه او در تلویزیون شد.

این موضوع بازتاب گسترده ای شبکه های اجتماعی داشت و گروهی از سینماگران ایرانی با اعتراض به صدا و سیما، در صفحات شخصی خود از حسین پاکدل حمایت کردند.

حسین پاکدل از مجریان مشهور تلویزیونی در دهه های شصت و هفتاد بود و چند سالی نیز به مدیریت پخش شبکه یک تلویزیون ایران منصوب شد.

او در زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی مدتی ریاست تأتر شهر را برعهده داشت.

اختلافات او با مسئولین صدا و سیما باعث کناره گیری او از این سازمان شد و ظاهرأ به دلیل انتقاد از اصولگرایان و سیاستهای آنها ممنوع التصویر شده، او در سالهای اخیر همواره از اصلاح طلبان حمایت کرده است.

هر چند که صدا و سیما هیچگاه ممنوع التصویری هنرمندان یا چهره های سرشناس دیگر را تأیید نکرده با این حال بسیاری باور دارند این سازمان دولتی فهرست یا لیست سیاهی دارد که نام حسین پاکدل نیز در آن ثبت شده است.

سه سال پیش مقامات جشنواره فیلم فجر حسین پاکدل را بعنوان مجری مراسم اختتامیه برگزیدند ولی با تهدید صدا و سیما مبنی بر عدم پخش مراسم، مجبور به انتخاب مجری دیگری شدند.

گفته می شود بسیاری از تهیه کنندگان و کارگردان های سینما و تلویزیون به دلیل مشکلات صدا و سیما با حسین پاکدل از همکاری با او خودداری می کنند و به همین دلیل حضور کم رنگی در صحنه های هنری دارد.

در سال های اخیر حسین پاکدل در مصاحبه های مختلفی که داشته با اعتراض به رویکرد حذفی این سازمان در برخورد با منتقدین و به گفته او چهره های غیرخودی، از سانسور سیستماتیک و در بسیاری از موارد سلیقه ای مدیران سازمان انتقاد کرده است.

اما حذف دوباره حسین پاکدل در رسانه دولتی با حضور او در مجموعه «عالیجناب» همراه شد، اثری حادثه ای به کارگردانی سام قریبیان که از طریق شبکه محصولات خانگی توزیع شده است.

حسین پاکدل در این سریال نقش «دکتر احمد ملک» رئیس جمهور ایران را بازی می کند، چهره ای میانه رو که اهل دیپلماسی و تعامل با جهان است ولی با توطئه های مخالفین داخلی و دشمنان خارجی مواجه می شود.

در این سریال که تا کنون سه قسمت از آن توزیع شده هنرمندانی چون سعید آقاخانی، امیر آقایی، حسین یاری، احمدرضا اسعدی، پرویز پورحسینی، بابک حمیدیان و سحر دولتشاهی حضور دارند.

به گفته بسیاری از هنرمندان ایرانی استفاده از شبکه توزیع محصولات خانگی پاسخ مناسبی برای مقابله با محدودیت های سلیقه ای صدا و سیما است و با اقبال بیشتری نیز از سوی جوانان مواجه شده، سریال هایی چون «شهرزاد» و «عاشقانه» از نمونه های موفقی هستند که از این طریق در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG