لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۲

دولت حسن روحانی تهدید به شکایت از یک سریال تلویزیونی کرد؛ ادامه واکنش‌ها به سریال سیاسی گاندو


در سریال گاندو که از صدا و سیمای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی پخش می‌شود از دولت روحانی انتقاد می‌شود.
در سریال گاندو که از صدا و سیمای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی پخش می‌شود از دولت روحانی انتقاد می‌شود.

پس از واکنش‌های برخی از مقامات جمهوری اسلامی به سریال گاندو، این بار یک مقام دولت روحانی تهدید به شکایت از این سریال سیاسی صدا و سیما کرد.

محمود واعظی، سخنگوی دولت روحانی،‌ روز چهارشنبه ۱۹ تیر ماه درباره ادعاهای مطرح شده در سریال گاندو گفت، «در این سریال مطالب دروغ و تهمت بسیار زیاد است و دولت و مسئولان و بخش‌های مختلف این حق را دارند که شکایت، برخورد و روشنگری کنند.»

سخنگوی دولت ادعا کرده است که با وزارت خارجه‌ در این سریال «برخورد بدی» شده و همچنین این اتفاق درباره وزارت اطلاعات نیز افتاده است.

پیش از این نیز برخی از مقامات جمهوری اسلامی به ادعاهای مطرح شده در سریال «گاندو» که با محوریت مسائل امنیتی از صدا و سیمای ایران پخش می‌شد، واکنش نشان داده بودند.

«گاندو» که بیشتر بر «نفوذپذیری» مدیران دولتی و ضعف دستگاه هایی مانند وزارت خارجه تأکید می کند، با مخالفت مقامات دولت روحانی و حمایت منتقدان دولت روبرو شده است.

​حسام‌الدین آشنا مشاور حسن روحانی نیز در توئیتر، پروژه گاندو را به سازمانی نسبت می دهد که به گفته او هم برای «تضعیف دولت» پول فراوان دارد، و هم می تواند صدا و سیما را «الزام» به پخش کند.

سرمایه گذار این سریال موسسه فرهنگی-هنری «شهید آوینی» است.

از طرفی، منتقدان دولت حسن روحانی از ادعاهایی که «گاندو» در مورد رابطه دولت با «جاسوسان» مطرح می کند استقبال کرده اند.

جواد کریمی قدوسی، نماینده اصولگرای مشهد، قسمتی از سریال را در توئیتر به اشتراک گذاشته است که تأییدی بر یکی از ادعاهای پیشین او است. او پیشتر گفته بود «جیسون رضاییان اقرار کرده آنقدر به روحانی نزدیک بوده که طعم آدامس او را نیز می دانسته است». آقای کریمی قدوسی می گوید «امروز پرده ها افتاده است، اما تخریب ها ادامه دارد.»

حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، در پاسخ به مطرح شدن دوباره ادعای طعم آدامس از سوی این نماینده مجلس نوشته «اقرار کرده یا اعتراف کرده» و در ادامه می گوید «خودش ادعا کرده یا دوستان در سریال از قول او ادعا کرده اند؟»

کریمی قدوسی با طرح مسأله ارتباط نزدیک آشنا با کاووس سید امامی (استاد دانشگاه و فعال محیط زیست که به طور مشکوکی در زندان از دنیا رفت) خواستار ساخته شدن «گاندو ۲» شده است، تا به قول او «نقاب ها از چهره ها برداشته شوند.»

دودستگی پیرامون ادعاهای مطرح شده در «گاندو» به رسانه های داخل ایران نیز کشانده شد و در صفحه نخست بسیاری از مطبوعات قرار گرفت.

روزنامه کیهان با تیتر «جیغ هایی که گاندو در آورد» به حمایت از این سریال پرداخت. اعتماد، با تیتر «تلویزیون تیشه به ریشه خود نزند» تیغ انتقاد را به سوی صدا و سیما نشانه رفت. خبرگزاری تسنیم، با فهرست کردن نکاتی، تلاش کرد که ادعاهای مطرح شده در گاندو را به واقعیت ها پیوند بزند و معتقد است مخالفت مقامات دولتی بیشتر به ضرر دولت تمام خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG