لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۱

واکنش‌ها به پخش یک تماس تلفنی «ظاهرا شیطنت آمیز» در صدا و سیما در مورد «ادعای جعلی» ایران


بخش انگلیسی صدای آمریکا - «شبکه خبر» جمهوری اسلامی تماس تلفنی ظاهرا شیطنت آمیزی را با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی پخش کرده است تا ادعاهای دروغین تلفات سنگین آمریکا در حمله موشکی ایران به یک پایگاه عراق را ثابت کند.

چند روزنامه نگار ایرانی خارج از کشور این کلیپ ویدئویی را توییت کرده‌اند. در این کلیپ علی ظهوریان، مجری صدا و سیما، یک تماس تلفنی را نشانگر اقدام واشنگتن در پنهان‌کاری تلفات سنگین نیروهایش پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به «عین الاسد» معرفی می کند.

مازیار بهاری، روزنامه نگار وبسایت «ایران وایر»، در توئیتی به انگلیسی درباره این تماس تلفنی نوشت فرد تماس گیرنده لهجه غلیظ ایرانی دارد و به نظر ادای گریه کردن را درمی آورد.

فرد تماس گیرنده پیش از نفرین پرزیدنت ترامپ درباره فرزندش به مجری سی اسپن می گوید: «نمی دانم که او زنده است یا مرده.»

هادی نیلی از بی بی سی هم به ساختگی بودن این تماس تلفنی اشاره کرد.

فردی که روز چهارشنبه با برنامه «واشنگتن جورنال» به میزبانی گرتا براونر تماس گرفت خود را الن معرفی کرده بود.

هاوارد مورتمن، سخنگوی سی اسپن، درباره تماس هایی که با خطوط باز این برنامه گرفته می شود به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ما صحت و حقیقت تماس های تلفنی را تائید نمی کنیم و نمی توانیم چنین کنیم.»

او از اظهار نظر درباره سوء استفاده از تصاویر سی اسپن در تلویزیون حکومتی ایران خودداری کرد.

شایان سرداری زاده از بی بی سی در مصاحبه با صدای آمریکا گفت رسانه های حکومتی به نقل از منابع آگاه در سپاه پاسداران یک رشته ادعاهای اثبات نشده از کشته شدن صدها نیروی آمریکایی در حمله به پایگاه عین الاسد منتشر کرده اند.

از جمله، آمنه سادات ذبیح پور، گزارشگر صدا و سیما، یک روز پس از حمله موشکی ایران به پایگاه میزبان نیروهای آمریکایی در عراق در توییتی ادعا کرد: «مهمترین چالش این روزهای ترامپ مخفی کردن جنازه سربازان آمریکایی. ۲۷۰ کشته... #انتقام_سخت.»

همزمان صدا و سیما هر گونه نقش حکومت در سقوط هواپیمای اوکراینی در هشتم ژانویه را تکذیب می کرد. با گذشت سه روز از این سانحه مقام های ایرانی نقص فنی را علت سقوط هواپیما اعلام می کردند.

اذعان جمهوری اسلامی به شلیک موشک به هواپیمای مسافربری در پی روزها گزارش های رسانه های غربی اتفاق افتاد.

این رویکرد در برابر کشته شدن ۱۷۶ مسافر، صدای رسانه های مورد تائید حکومت را هم درآورد.

«انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران» در بیانیه ای گفت: «پنهان‌کاری و انتشار مطالب دروغ، ضربه سنگینی به اعتماد مردم و افکار عمومی زد و جایگاه لرزان رسانه ها را لرزان تر کرد... دست اندرکاران صدا و سیما نیز اذعان می کنند که با وضعیت کنونی اعتبار آنان زیر سوال رفته است؛ غافل از این که اعتبار رسانه و بسیاری از رسانه های داخلی خیلی پیش از این از میان رفته بود، با این تفاوت که سایر رسانه ها معترض این وضع بودند، ولی صدا و سیما مدافع آن بود. این واقعه نشان داد که مردم نمی توانند به داده های رسمی اعتماد کنند و روزنامه نگاران باید با کوشش خود این خلا را تا حد ممکن پر کنند.»

در تظاهرات سه شنبه در دانشگاه تهران، دانشجویان شعار می دادند: «ننگ ما، ننگ ما، صدا و سیمای ما!»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG