لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

سيل ايرانيان متقاضی ويزا سفارت آمريکا در ترکيه را با مشکل کمبود جا مواجه ساخته است


سيل ايرانيان متقاضی ويزا سفارت آمريکا در ترکيه را با مشکل کمبود جا مواجه ساخته است
سيل ايرانيان متقاضی ويزا سفارت آمريکا در ترکيه را با مشکل کمبود جا مواجه ساخته است

واشينگتن پست زير عنوان "سيل ايرانيان در سفارت پر مشغله آمريکا در ترکيه" می نويسد به توصيف وزارت امورخارجه آمريکا، به سختی می توان تصور کرد به جز سفارتخانه های آمريکا در پاکستان و هند مسلح به تسليحات اتمی سفارتخانه ای برای آمريکا مهمتر از سفارت اين کشور در ترکيه باشد، که درخط مقدم جبهه در خاورميانه برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، جرائم مافيائی، پول شوئی، تروريسم و جلوگيری از گسترش واشاعه تسليحات اتمی است.

اما سفارت آمريکا در آنکارا، و کنسولگری آن در استانبول، بنا به گزارشی که روز جمعه از نتيجه يک بازرسی منتشر شد چنان کوچک، قديمی - و خطرناک - است که ديگر سازمانهای مستقر در آن، از جمله سی آی ای، اف بی آی و سازمان بين المللی عمران ميخواهند از آنجا در بروند.

گزارش ميگويد ايرانيان متقاضی ويزا به تنهائی ساختمان ها را پرميکنند. اداره کل بازرسی وزارت امورخارجه آمريکا که در ماه ژانويه از ساختمانها بازرسی کرده است ميگويد سيل ايرانيان متقاضی ويزا، وحريق اخيردراتاق ديگ بخار ساختمان وابسته به سفارت در آنکارا بايد پيامی قاطع و روشن می فرستاد، اما بنظر ميرسد چنين پيامی فرستاده نشده است.

ترکيه با ايران هم مرز است وانتظار ميرود بيش از ۸۳۰۰ ايرانی تا پايان سال تقاضای ويزای سفر به آمريکا بدهند. گزارش اداره کل بازرسی ميگويد اگرچنين روندی ادامه يابد بخش کنسولی در آنکارا قادر نخواهد بود از پس وظايف مورد انتظار برآيد. گزارش ميگويد ظرفيت فيزيکی اين بخش محدود است و برای توسعه اتاق انتظار که می تواند فقط ۸۰ نفر را جا بدهد راه و چاره ای مقرون به صرفه وجود ندارد.

گزارش ميگويد بعضی از سازمانهای مستقردر ساختمانها زير فشار قرارگرفته اند که عمليات خود را به جائی ديگر، و حتی به خارج از ترکيه منتقل کنند زيرا محلی که به آنها اختصاص داده شده است، متناسب با نيازآنها نيست.

گزارش ميگويد حريق اخير دراتاق ديگ بخارساختمان ضميمه شماره ۲ می توانست به عواقبی مصيبت بار بيانجامد و بايد به عنوان نشانه ای از ضرورت فراهم ساختن محوطه ای جديد برای سفارت مورد تاکيد قرار گيرد.

XS
SM
MD
LG