لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۸

تهران می خواهد وابستگی تجاری به خليج فارس را کم کند


تهران می خواهد وابستگی تجاری به خليج فارس را کم کند
تهران می خواهد وابستگی تجاری به خليج فارس را کم کند

تودیز زمان (TODAY'S ZAMAN) نشريه انگليسی زبان ترکيه زير عنوان "ايران در پی تجارت بيشتر از طريق بنادر ترکيه" می نويسد ايران زير فشار تحريم هائی بين المللی، که در واکنش به برنامه اتمی بحث انگيزش وضع شده است، برای کاهش وابستگی خود به خليج فارس، به گفته سفير آن کشور، می خواهد تجارت را از طريق بنادر ترکيه افزايش دهد.

خبرگزاری دولتی آناتولی اظهارات بهمن حسين پور در جريان ديدارش ازمناطق ساحلی ترکيه در دريای سياه را، که در چارچوب يک ماموريت حقيقت يابی صحبت می کرد، نقل کرده است که می گويد" ما می خواهيم بخش عمده ای از تجارت خود را از خليج فارس به ترکيه منتقل کنيم و بهمين جهت خواستار استفاده از بنادر شما هستيم".

سفير ايران که از استان مرسين در ناحيه ساحلی ترکيه در دريای مديترانه، و نيز از بنادر ترابوزان و سامسون در دريای سياه ديدن کرد گفت اين برنامه مورد حمايت مقامات هردو کشور است.

گرچه امارات متحده عربی در باره تحريم ها نظرات علنی چندانی ابراز نکرده است، اما بی سر وصدا نقش ديرين خود را به عنوان عاملی عمده و حياتی در تجارت و معاملات پولی با ايران محدود ساخته است.

ترکيه، ضمن آنکه يک عضو ناتو است، و می خواهد به اتحاديه اروپا ملحق شود، به رغم تحريم های بين المللی وضع شده عليه تهران، با ايران مناسبات اقتصادی و ارتباطات مالی رو به رشدی دارد. رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه اميدوار است تجارت با ايران، که در سال ۲۰۰۸ قريب ۱۰ ميليارد دلار بود، طی پنج سال آينده ، ۳ برابر شود.

همين روزنامه در گزارشی ديگر زير عنوان "آمريکا می گويد تجارت ترکيه با ايران با تلاش های آمريکا متضاد نيست" می نويسد وزارت امورخارجه آمريکا روز چهارشنبه گفت تجارت ترکيه با ايران با اقداماتی که آمريکا برای منزوی ساختن ايران انجام می دهد تضادی ندارد.

فيليپ کراولی سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت "ترکيه يک همسايه ايران است و با ايران دارای مناسبات اقتصادی است. در حقيقت مواردی وجود دارد که تجارت ميان کشورها و ايران کاملا مجاز است.

کراولی گفت براساس قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنيت (درباره تحريم های مربوط به ايران) تجارت در مواردی ويژه منع شده است، و ترکيه به وضوح و علنا روشن ساخته است که به تعهدات بين المللی اش عمل می کند.

XS
SM
MD
LG