لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۷

ترکيه فشار آمريکا برای قطع تجارت با ايران را پس ميزند


ترکيه فشار آمريکا برای قطع تجارت با ايران را پس ميزند
ترکيه فشار آمريکا برای قطع تجارت با ايران را پس ميزند

لس آنجلس تايمز زيرعنوان "ترکيه فشارآمريکا برای کم کردن تجارت با ايران را پس می زند" می نويسد ترکيه تلاش آمريکا برای متقاعد ساختن آن کشور درپائين آوردن سطح مناسبات تجاری اش با ايران را، به رغم لابی گریهای مصرانه اين هفته آمريکا در واشينگتن و آنکارا، رد کرده است.
علی باباجان، معاون نخست وزير ترکيه، روز چهارشنبه در واشينگتن درمورد چگونگی عمل کردن شرکت های آن کشور به تحريم های اروپائی و آمريکائی برای کاهش تجارت با ايران به خبرنگاران گفت آنها آزادند خودشان تصميم بگيرند.
ترکيه طرف تجاری عمده ای با اين همسايه شرقی است و کوتاهی آن در عمل کردن به تحريم ها ثمربخشی آنها را تهديد می کند. رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه ماه گذشته گفته بود کشورش می خواهد تجارت با ايران را ۳ برابر کند.
دولت اوباما دراين هفته برای آوردن ترکيه به خط رعايت تحريم ها تلاشی عمده انجام داده است. استوارت له وی، مسئول امور تحريم های ايران در وزارت خزانه داری آمريکا، روز چهارشنبه به آنکارا، پايتخت ترکيه سفرکرد تا ازمقامات آن کشوربخواهد با تلاش های مرتبط با تحريم ها همکاری کنند، و اين درحالی بود که مقامات آمريکائی در واشينگتن گسترش مناسبات بازرگانی ميان آمريکا و ترکيه را پيشنهاد می دادند.
با اينحال، باباجان، که يکی از بنيان گذاران حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکيه است، گفت درحالی که بسياری از شرکت های اروپائی، چينی، و روسی کماکان با ايران تجارتی عمده دارند، قطع مناسبات شرکت های ترک با شرکت های ايرانی عاقلانه نيست.
ترکيه يک سوم انرژی مورد نيازخود را از ايران می گيرد، و مبادلات بازرگانی دو کشور، که ارزش آن بيش از ۱۰ ميليارد دلاراست، بخصوص برای مناطق فقيرنشين ترکيه در مجاورت مرز ايران اهميت دارد.
به رغم واکنش دولت ترکيه، تحريم های آمريکائی و اروپائی نيش هائی هم دارد که گزيدن بانک های ترکيه از جمله آنهاست، و بانک های ترکيه در صورت معامله با شرکت های طرف تجارت با ايران می توانند با خطر ازدست دادن دسترسی به بازارهای آمريکا مواجه شوند.
درهمين حال دولت اوباما تلاش می کند شرکت های چينی را زير فشار بيشتری بگذارد که رفتارشان بزرگترين تهديد عليه تحريم هاست. بنظر می رسد شرکت های چينی همزمان با اقدام شرکت های ديگر در قطع مناسبات با ايران، جای آنها را در بخش های انرژی، مالی و تسليحاتی پر می کنند.
پی. جی. کراولی سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا روز جمعه گفته بود دولت فهرست شرکت های مورد ظن در نقض تحريم ها را به چين ارائه داده است و از پکن قول انجام تحقيقات دريافت کرده است.

XS
SM
MD
LG