لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۶

سپر اروپائی عليه حمله احتمالی موشکی ايران شکل می گيرد


سپر اروپائی عليه حمله احتمالی موشکی ايران شکل می گيرد
سپر اروپائی عليه حمله احتمالی موشکی ايران شکل می گيرد

نيويورک تايمز زير عنوان "خشنودی آمريکا از توافق با ترکيه در مورد سپر موشکی" می نويسد آخرين مراحل حقوقی و دیپلماتیک در روند شکل بخشيدن به برنامه بازسازی شده دولت اوباما برای دفاع از اروپا در مقابل حمله احتمالی موشکی ايران در اين هفته به انجام رسيد. رومانی، موافقتنامه استقرار ۲۴ موشک رهگير در آن کشور را امضاء کرد، و ترکيه نيز رسما موافقت خود را با استقراريک سیستم پیشرفته آمريکائی رادار اعلام کرد که می تواند تا پايان سال برای عمليات مراقبتی آماده شود.

مقامات آمريکائی توافق با ترکيه را با اهميت ترين همکاری نظامی ميان واشنگتن و آنکارا پس از سال ۲۰۰۳ توصيف کردند، سالی که مقامات ترکيه با امتناع از موافقت با مجاز شناختن عبور يک لشکر زرهی آمريکا ازقلمرو ترکيه برای پیوستن به عمليات حمله به عراق، همتايان آمريکائی خود را بشدت خشمگين کرده بودند.

يک مقام ارشد دولت آمريکا روز پنجشنبه در جلسه ای توضيحی در کاخ سفيد که منظورجلب اذهان به تحولات اخیر بود گفت "اين احتمالا بزرگترين تصميم استراتژیک ميان آمريکا و ترکيه در ۱۵ يا ۲۰ سال اخير است".

مقامات ترکيه به دقت مواظب بودند در اظهار نظرهايشان از معرفی ايران به عنوان تهديدی مشخص در انگيزه پيوستن به سپر موشکی آمريکائی ناتو اجتناب کنند. اما ترکيه از قابليت های رو به افزايش موشکی ايران، و نشانه های حاکی از پشتيبانی محرمانه تهران از سرکوبی های خونين معترضين در سوريه نگران است.(ايران، خود تظاهرات طرفدران دمکراسی را در سال ۲۰۰۹ سرکوب کرده است).

مقامات ايران گفته اند برنامه دفاع موشکی تحت رهبری آمريکا، تشنجات را تشديد و منطقه را بی ثبات می کند. واکنش روسیه به پيشنهادهای آمريکا، از مخالفت هائی شديد گرفته تا علائمی حاکی از همکاری، و شايد فقط مبادله اطلاعات، متغیّر بوده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG