لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۴

تحريم ها تهران را مجبور به خريد بنزين گران تر کرده است


تحريم ها تهران را مجبور به خريد بنزين گران تر کرده است
تحريم ها تهران را مجبور به خريد بنزين گران تر کرده است

روزنامه انگليسی زبان ترکيه (TODAY"S ZAMAN) زير عنوان "تحريم ها ايران را مجبور کرده است برای بنزين ۲۵ درصد بيشتر بپردازد" می نويسد ارقام دولت ترکيه که رويترز روز پنجشنبه آنها را ديده است نشان ميدهد تحريم های مرتبط با سوخت وارداتی ايران جمهوری اسلامی را وادار ساخته است برای بنزين قيمت هائی به مراتب بالاتر از قيمت های بازار بپردازد.
ارقام انستيتوی آمار ترکيه، موسوم به ترکستات، نشان ميدهد حتی پيش از آنکه تحريم های تحت رهبری آمريکا به طور کامل به اجرا گذاشته شود ايران مجبور شده است به سبب محدود شدن دسترسی جمهوری اسلامی به عرضه کنندگان، برای واردات اضافه قيمتی بيست و پنج درصدی بپردازد.
ارقام ترکستات ازاقدام ترکيه به صدور يک ميليون و دويست هزار بشکه بنزين به ايران (۱۳۸ هزار و ۶۷۳ تن) در ماه ژوئن حکايت دارد، که معرف چهار برابر شدن ميزانی است که پيشتر گزارش شده بود، و مصادف با زمانی است که اغلب فروشندگان ديگر از ادامه فروش امتناع ورزيده اند.
منابع آگاه ميگويند توپراس، پالايشگر ترک، نخستين محموله را پس از وقفه ای ۱۸ ماهه در ماه ژوئن به ايران فرستاد. قرار و مدار های اين معامله چند روز پس از آن گذاشته شد که ترکيه و برزيل با هدف برطرف ساختن نگرانی های ناشی از بلندپروازی های اتمی تهران بانی طرحی برای مبادله سوخت اتمی با ايران شده بودند.
ترکيه بابت فروش های ماه ژوئن ۱۲۱ ميليون و ۸۰۰ هزار دلار از ايران دريافت کرد که بطور متوسط معادل ۸۷۸ دلار برای هر يک تن است، حال آنکه در ماه ژوئن متوسط قيمت در مديترانه تنی ۷۰۰ دلار بود.
بموجب يک سند حمل و نقل، که رويترز ديده است، در ماه ژوئيه فقط سه محموله بنزين از تمامی عرضه کنندگان به ايران رسيد. ضمن آنکه بعضی از دلالان ميگويندايران با توجه به ذخيره سازی های پيش از وضع تحريم ها، به وارداتی کمتر از ايام عادی نياز داشته است.

XS
SM
MD
LG