لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

جزئیاتی از درگیری بین پلیس ترکیه و پناهجویان ایرانی در شهر دنیزلی


بعد از اینکه گروهی از پناهجویان ایرانی در تجمعی خواستار روشن شدن وضعیت شان شدند، برخی از ماموران پلیس ترکیه در شهر دنیزلی، با آنها با استفاده از اسپری فلفل برخورد کردند.

ویدئوهای منتشر شده در روز دوشنبه ۱۳ اسفند نشان می دهد که جمعی از پناهجویان مقابل اداره مهاجرت شهر دنیزلی در کشور ترکیه تجمع کرده اند و چندنفر از ماموران پلیس این اداره سعی در جلوگیری از ازدحام جمعیت دارند.

هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است که دلیل رفتار پلیس ترکیه مقابل پناهجویانی که گفته می شود برای تعویض کارت‌های خود تجمع کرده بودند،‌ چه بوده است.

اما یکی از پناهجویان درباره علت این تجمع به صدای آمریکا گفته است: «پناهجویان از شب قبل(دوشنبه) برای تمدید کارت شناسایی خود باید در این محل حضور داشته باشند تا مطمئن شوند که روز بعد نوبت برای تعویض کارت‌هایشان به آن‌ها می رسد.»

او در ادامه با انتقاد از رفتار پلیس اداره مهاجرت دنیزلی ترکیه با پناهجویان گفت که ما از ایران فرار کردیم تا به کشور سومی برویم اما اینجا در یک باتلاق گیر افتادیم و زندگی برایمان بسیار سخت شده است.

این پناهجو معتقد است از زمانی که بررسی پرونده آن‌ها به پلیس ترکیه واگذار شده مشکلاتشان نیز بیشتر شده است چون مسئولان پلیس ترکیه در این رابطه بی تجربه هستند و حتی پرونده افرادی که پیش از این از سازمان ملل قبولی گرفته‌اند هم به مشکل خورده‌است.

شهر دنیزلی از جمله شهرهای است که ترکیه برای پناهجویان در نظر گرفته و جمعیت بسیاری از پناهجویان این شهر ایرانی هستند.

مشکلات پناهجویان به خصوص پناهجویان ایرانی در ترکیه از زمانی پررنگ‌تر شد که کمیساریای عالی پناهندگان از دهم دسامبر سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که روند ثبت و بررسی پرونده پناهجویان به غیر از اتباع سوریه، به پلیس مهاجرت این کشور واگذار شده است.

تصمیم اخیر سازمان ملل برای واگذاری این پرونده‌ها به دولت ترکیه پس از آن بود که در جریان بحران مهاجرت به اروپا در سال‌های ۹۴ و ۹۵، ترکیه به یکی از کشورهای اصلی مسیر مهاجرت به اروپا تبدیل شد و میلیون‌ها پناهجو به این کشور وارد شدند به طور روند بررسی پرونده ها آن هم برای مصاحبه اولیه از یکسال به دوسال افزایش یافت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG