لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۵

فرود اجباری يک هواپيمای باری ديگرايران برای بازرسی تسليحاتی در ترکيه


فرود اجباری يک هواپيمای باری ديگرايران برای بازرسی تسليحاتی در ترکيه
فرود اجباری يک هواپيمای باری ديگرايران برای بازرسی تسليحاتی در ترکيه

هاآرتض زير عنوان "هواپيمای باری ايران برای دومين بار در يک هفته مجبور به فرود شد" می نويسد سرويس های امنيتی ترکيه روز يکشنبه گزارش دادند يک هواپيمای باری ديگرايران که راهی سوريه بود برای بازرسی مجبور شد در ترکيه به زمين بنشيند. اين دومين فرود اجباری يک هواپيمای ايرانی در ترکيه طی يک هفته اخير است.

به گزارش مقامات ترکيه، اين هواپيما، که هواپيمائی غيرنظامی و از نوع ايليوشين بود، مجبور شد شنبه شب در دياربکر واقع در جنوب شرقی ترکيه فرود آيد.

يک گزارش می گويد جت های جنگنده آماده بودند درصورت سرپيچی خدمه هواپيما از دستور مقامات ترکيه برای فرود، وارد عمل شوند.

مقامات امنيتی ترکيه می گويند هدف از بازرسی ها کشف هرگونه تجهيزات نظامی است که ممکن است جزومحموله های هواپيما باشد.

سه شنبه شب هفته گذشته نيز فرود اجباری يک هواپيمای باری ايران به ظنّ حمل تسليحات برای سوريه گزارش شده بود. هواپيما که از تهران راهی الپو در شمال سوريه بود روز چهارشنبه پس از آنکه تيمی از کارشناسان امور شيميائی، ميکربی و اتمی تائيد کردند حامل محموله ای غير قانونی نيست ترکيه را ترک کرد.

نخستين فرود اجباری مصادف با روزی بود که کماندوهای نيروی دريائی اسرائيل در دريای مديترانه راه را بر يک کشتی باری بستند که به گفته بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل حامل تسليحاتی از ايران برای ستيزه گران فلسطينی در نوار غزه بود.

اورشليم پست زير عنوان "مجبور شدن دومين هواپيمای ايرانی به فرود در ترکيه برای بازرسی" می نويسد به گزارش مقامات ترکيه هواپيمائی که سه شنبه شب هفته گذشته مورد بازرسی قرار گرفت حامل ۱۵۰ مواد غذائی بود "نه اقلامی مغاير با استانداردهای بين المللی".

گزارش های قبلی حکايت از آن داشت که هواپيما حامل تسليحات و يا مواد اتمی است.

وزارت امور خارجه ترکيه يک گزارش خبرگزاری Dogan را تکذيب کرد که جت های نظامی هواپيما را مجبور ساختند برای بازرسی تسليحاتی در فرودگاه دياربکر به زمين بنشيند.

وزارت امور خارجه ترکيه می گويد روش متداول اين است که ايران برای پروازهواپيماهای باری بر فراز ترکيه تقاضای کسب مجوز کند، و اين مجوز مستلزم آن است که هواپيماها بعضی اوقات برای بازرسی فرودهائی پيش بينی نشده نيز داشته باشند.

XS
SM
MD
LG