لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۳

رو گردانی تهران از ترکیه برای مذاکرات اتمی بر سر سوریه


رو گردانی تهران از ترکیه برای مذاکرات اتمی بر سر سوریه
رو گردانی تهران از ترکیه برای مذاکرات اتمی بر سر سوریه

تهران- خبرگزاری فرانسه: مذاکرات اتمی مهمی که قرار بوده است هفته آینده میان ایران و قدرت های جهانی انجام گیرد، با اختلاف نظرهائی بر سر شهر میزبان مواجه شده است، و ایران امروز، چهارشنبه، می گوید دیگر خواستار برگزاری این مذاکرات در استانبول ترکیه نیست. ایران بجای استانبول، به گزارش وزارت امور خارجه عراق ، بغدار را برای برگزاری مذاکرات روزهای ۱۳ و ۱۴ آوریل پیشنهاد کرده است. این پیشنهاد با بیانیه اوایل هفته هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا راجع به برگزاری مذاکرات در آن دو روز در استانبول- شهری که ایران پیشتر به عنوان گزینه مورد علاقه خود مطرح ساخته بود - در تضاد است. علی اکبر صالحی وزیر امورخارجه ایران امروز، چهارشنبه، گفت این موضوعی است که به توافق هر دو طرف نیاز داد . به گزارش وب سایت تلویزیون دولتی ایران، وی همچنین گفته است که علاوه بر بغداد، چین نیز به عنوان محل برگزاری مذاکرات پیشنهاد شده است.

این درخواست آخرین لحظه در مورد جابجائی محل مذاکرات گویای اهمیت مواضعی است که در آستانه مذاکرات میان ایران و گروه موسوم به پنج بعلاوه یک، شامل: آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین (در مقام پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد) ، و آلمان، مطرح می شود. تغییر نظر ناگهانی ایران در مورد استانبول در عین حال نشانه ای از ابراز خصومت تهران علیه ترکیه بر سر موضع آنکارا در مورد سوریه است، که متحد اصلی جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه محسوب می شود.

ترکیه که از بشار الاسد رئیس جمهوری سوریه خواسته است برای پایان دادن به خشونت های مرگبار یک سال گذشته در سوریه از قدرت کنار برود روز یکشنبه در استانبول میزبان کنفرانس موسوم به دوستان سوریه بود، که یک کنفرانس حامی اپوزیسیون سوریه به حساب می آید. ترکیه به عنوان یک عضو ناتو در عین حال با کم کردن خرید نفت از ایران، به آرامی به تحریم های آمریکائی علیه ایران پیوسته است.

به گفته علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امور خارجی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با کانال تلویزیونی العالم ترکیه فعلا حذف شده است . وی گفت این موضع مجلس و دولت است، و اگر طرف دیگر هم موافقت کند، بغداد محل مذاکرات خواهد بود.

در همین حال رامین میهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفتگو با روزنامه دولتی ایران ترکیه را به ریاکاری در مورد سوریه متهم ساخت. او می گوید شما نمی توانید چشمتان را به روی خواست های مشروع مردم در بحرین و یمن ببندید و بعد بخواهید از خواست های مردم سوریه دفاع کنید.

صالحی که ماه گذشته چندین بار گفته بود استانبول بهترین مکان برای مذاکرات میان ایران و گروه پنج بعلاوه یک است، امروز گفت برگزاری مذاکرات در استانبول پیشنهاد اولیه ما بود، که اروپائی ها نخست آن را رد، و بعد قبول کردند. اما در آن هنگام ما کشورهای دیگری را هم مد نظر داشتیم.

صالحی گفت موضوع مذاکرات بیشتر از تاریخ و محل آن اهمیت دارد، و افزود که تصور می کند مذاکرات آتی در مقایسه با مذاکرات قبلی، بهتر خواهد بود و پیشرفت خواهد کرد .

آخرین دور مذاکرات میان ایران و گروه موسوم به پنج بعلاوه یک در ژانویه ۲۰۱۰ در استانبول به شکست انجامید . دور جدید مذاکرات فرصتی مهم برای کاستن از تشنج بر سر برنامه اتمی ایران تلقی شده است، که با تهدید های حاکی از احتمال اقدام نظامی توسط اسرائیل و آمریکا نیز همراه بود.

واشنگتن و متحدانش معتقدند فعالیت های اتمی ایران شامل اقداماتی در جهت تولید تسلیحات اتمی است، و بهمین جهت تحریم های تنبیهی شدیدی علیه تهران وضع کرده اند. ایران وجود هرگونه نقشه ای در برنامه اتمی ایران را تکذیب می کند و می گوید تسلیم فشار های ناشی از تحریم ها نخواهد شد.

وزارت امور خارجه عراق با انتشار بیانیه ای می گوید یک هیات ایرانی به ریاست علی باقری معاون مذاکره کننده اتمی ایران تمایل ایران به انتخاب بغداد به عنوان میزبان مذاکرات بین المللی در باره پپرونده اتمی ایران را ابراز داشته است. بیانیه می گوید این پیشنهاد مورد استقبال این وزارتخانه قرار گرفته است و هوشیار زیباری وزیر امور خارجه قول داده است با طرف های ذیننفع در سطح بین المللی در باره آن تماس بگیرد.
اگر در مورد برگزاری مذاکرات در پایتخت عراق توافقی حاصل شود، بنا به این بیانیه، تاریخ آن روزهای ۱۳ و ۱۴ اوریل خواهد بود.
شنبه گذشته هنگامی که خانم کلینتون گفت مذاکرات روزهای ۱۳ و ۱۴ آوریل در استانبول برگزار می شود دیپلمات های اتحادیه اروپا هشدار دادند تبادل نظر در باره محل مذاکرات هنوز ادامه دارد.
روسیه نیز روز دوشنبه گفته بود که تاریخ و محل مذاکرات هنوز دقیقا مشخص نشده است.

XS
SM
MD
LG