لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۷

توافق ترکیه و ایران برای اقدام مشترک علیه گروه های مسلح کرد


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که در دیدار هفته گذشته فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی ایران و رهبران ترکیه، درباره اقدام عملی مشترک علیه گروه‌های شبه نظامی کرد گفتگو شده است.

آقای اردوغان این سخنان را روز دوشنبه ۳۰ مرداد پیش از سفر به اردن اظهار داشت. او گفت که ایران و ترکیه علیه حزب غیرقانونی پ ک ک و شاخه ایرانی آن، پژاک، به طور مشترک اقدام می‌کنند.

آقای اردوغان همچنین گفت که در مورد چگونگی انجام این اقدامات با روسای نیروهای مسلح دو کشور شخصاً صحبت کرده است.

این در حالی است که برخی نیروهای کرد بخصوص کردهای سوریه متحدان آمریکا در نبرد علیه داعش هستند.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی هفته گذشته در سفر به ترکیه با مقامات نظامی و رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.

او روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که با رئیس ستاد ارتش ترکیه در خصوص مسائل مرزی مشترک از جمله مقابله با قاچاق و برخورد با تروریستها مذاکره کرد.

آقای باقری با اشاره به ساخت دیوار مرزی توسط ترکیه اقدامات مهندسی برای جلوگیری از قاچاق و عبور غیرقانونی در مرز دو کشور، از این اقدام استقبال کرد. او اضافه کرد: «در مسئله مبارزه با تروریسم در مرزهای مشترک و جلوگیری از عبور تروریست‌ها که بعضاً اتفاق می‌افتد و ناامنی ایجاد می‌کند نیز توافقات خوبی صورت گرفت.»

ایران و ترکیه مخالفان کرد مسلح در مناطق مرزی خود که با دولت مرکزی می‌جنگند را تروریست می‌دانند.

ترکیه پیش از این بارها از ایران شکایت کرده بود که به درخواست‌های آنکارا برای آغاز عملیات مشترک علیه شورشیان کرد، بی‌تفاوت بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG