لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

امیرعبداللهیان از اردوغان برای سفر به ایران دعوت کرد


وزیر امور خارجه ایران در کنار رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه ترکیه - منبع: سایت ریاست جمهوری ترکیه
وزیر امور خارجه ایران در کنار رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه ترکیه - منبع: سایت ریاست جمهوری ترکیه

به گزارش رسانه های ایران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، برای سفر به ایران دعوت کرده است.

امیر عبداللهیان که به ترکیه سفر کرده، روز دوشنبه با رجب طیب اردوغان و مولود چاووش‌اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه دیدار و گفت و گو کرد. سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به آنکارا در پی دعوت مقامات ترک صورت گرفته‌است.

سفر امیرعبداللهیان به ترکیه در شرایطی انجام شده است که به تازگی وزیر امورخارجه اسرائیل در سفر اخیر خود به ترکیه اعلام کرد که توطئه ایران برای هدف قرار دادن شهروندان اسرائیلی در ترکیه، با همکاری آنکارا خنثی شده است.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه، نیز در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای اسرائیلی خود تلویحا گفت که در این باره به ایران پیامی فرستاده شده است و ترکیه چنین اقداماتی را تحمل نمی‌کند.

در همین حال، روزنامه اسرائیلی جروزالم پست روز سه‌شنبه در گزارشی نوشت که وزیر امورخارجه ایران در سخنان اخیر خود در ترکیه ظاهرا این طور مطرح کرده‌است که تهران در برابر انجام تهاجمی (احتمالی) از سوی ترکیه به شمال سوریه، سکوت اختیار خواهد کرد.

ترکیه از مدت‌ها پیش تهدید کرده است که به شمال سوریه حمله خواهد کرد. ترکیه گروه‌های کرد شمال سوریه را تهدیدی علیه خود می داند. مقامات آمریکایی نسبت به اظهار این تهدیدات از سوی آنکارا ابراز نگرانی کرده‌اند. بخشی از این نیروها هم‌پیمان واشنگتن در نبرد با داعش به شمار‌ می‌روند.

از سوی دیگر خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه در گزارشی نوشته است که وزیر امورخارجه ترکیه روز دوشنبه گفت که آنکارا مخالف «تحریم های یک طرفه» علیه ایران است و امیدوار است که توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ قدرت های جهانی با ایران موسوم به برجام احیا شود.

ترکیه پیشتر ابراز امیدواری کرده بود که نفت ایران به بازار جهانی بازگردد. ترکیه به شدت به واردات انرژی از خارج متکی است. قیمت نفت در ماه های اخیر به شدت افزایش یافته است و این فشار بیشتری را بر اقتصاد کشورهای وارد کننده نفت از جمله اقتصاد ترکیه که طی ماه‌های گذشته روزهای سختی را گذرانده، وارد می کند.

XS
SM
MD
LG