لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

تاکید اردوغان و روحانی این‌بار در تهران: مخالف تشکیل کشور کردستان هستیم


روسای جمهوری ایران و ترکیه پس از ملاقات با یکدیگر در تهران، بر مخالفت خود با تشکیل کشور مستقل کردستان تاکید کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، حسن روحانی روز چهارشنبه ۱۲ مهر در حالیکه رجب طیب اردوغان را در کنار خود داشت به خبرنگاران گفت که دو کشور متعهد شدند تضمین کنند که هیچ تغییری در مرزهای کشورهای منطقه صورت نگیرد.

دولت‌های ایران و ترکیه مخالفت همه پرسی هفته گذشته استقلال اقلیم کردستان عراق هستند و در پی اعلام نتایج این همه‌پرسی، نیروهای نظامی خود را راهی مرزهای خود با کردستان عراق کردند.

دولت ایالات متحده آمریکا نیز با برگزاری این همه پرسی در شرایط کنونی مخالفت کرده و آن را موجب تاثیر منفی بر مبارزه با داعش دانسته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته در بیانیه‌ای تاسف خود را از رای کردهای عراقی به استقلال از کشور عراق ابراز کرد ولی گفت همه پرسی در رابطه آمریکا با متحدانش در عراق تغییری ایجاد نمی‌کند.

به گفته هدر نائرت «رفراندوم یکجانبه رابطه دولت اقلیم کردستان با دولت عراق و کشورهای همسایه را به شکلی جدی پیچیده می‌کند. جنگ با داعش تمام نشده است و گروه های افراطی در صدد ایجاد بی ثباتی و نزاع هستند. ایالات متحده آمریکا مخالف خشونت و حرکت‌های یکجانبه از سوی هر طرفی برای تغییر مرزها است.»

دولت مرکزی عراق هم با استقلال اقلیم کردستان از این کشور به شدت مخالفت کرده است.

رجب طیب اردوغان نیز روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترک با حسن روحانی با اشاره به همه‌پرسی گفت که اقدام بیشتر در این زمینه موجب انزوای اقلیم کردستان خواهد شد.

اردوغان و حسن روحانی درباره استقلال کردستان چه گفتند

او گفت: «موضع ما کاملا مشخص است؛ ما با همکاری خود با دولت مرکزی عراق ادامه می دهیم و آن همه پرسی را غیرقانونی می‌دانیم.» آقای اردوغان اضافه کرد که از این پس گامهای قاطعانه تری در این مورد برداشته خواهد شد.

پیش از سفر رئیس جمهوری ترکیه، رئیس ستاد ارتش ترکیه نیز به تهران سفر کرده و با مقام‌های نظامی ایران گفت و گو کرده بود.

همه پرسی استقلال کردستان عراق با وجود دریافت رای مثبت ۹۰ درصدی، بلافاصله روند استقلال را به جریان نخواهد انداخت اما رهبران کرد گفته اند که از آن برای فشار بر پیشبرد مذاکره بر سر استقلال از عراق استفاده خواهند کرد.

این در حالیست که بغداد اعلام کرده جلوی تجزیه کشور را خواهد گرفت. دولت‌های ایران و ترکیه نیز از این بیم دارند که استقلال کردهای عراق، کردهای آن کشورها را نیز به فکر همین بلندپروازی بیندازد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG