لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

وزارت نفت از احتمال پرداخت غرامت یک میلیارد دلاری به ترکیه خبر داد


شرکت ملی گاز ایران باید سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز به شرکت بوتاش ترکیه تحویل دهد.
شرکت ملی گاز ایران باید سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز به شرکت بوتاش ترکیه تحویل دهد.

معاون وزیر نفت ایران می‌گوید که ایران احتمالا باید حدود یک میلیارد دلار غرامت به ترکیه پرداخت کند. پرداخت این مبلغ که هنوز قطعی نیست، به دنبال شکایت ترکیه از کم‌فروشی و گران‌فروشی گاز توسط ایران درنظر گرفته شده است.

حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و معاون وزیر نفت به خبرگزاری مهر گفت: "هنوز نمی توان عدد دقیقی را اعلام کرد اما برآورد می‌شود تا سقف یک میلیارد دلار غرامت به این کشور باید پرداخت شود که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت گاز صادراتی خواهد بود."

ایران و ترکیه در سال ۱۹۹۶ یک قرارداد ۲۵ ساله گازی امضا کردند و به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک بر اساس این قرارداد امکان درخواست بازنگری در قیمت برای هر پنج سال یک‌بار درنظر گرفته شده است.

همچنین طبق این قراداد شرکت ملی گاز ایران باید سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز به شرکت بوتاش ترکیه تحویل دهد و درصورتی که هریک از دو طرف به دلیلی درتحویل یا برداشت گاز وقفه ایجاد کنند، موظف به پرداخت غرامت می‌شوند.

ترکیه نیز پیشتر از این به دلیل برداشت زیر میزان مقرر، ۶۰۰ میلیون دلار جریمه شده است.

شکایت اخیر مربوط به کاهش حجم صادرات ایران در زمستان ۱۳۹۲ است که ایران خود با کمبود شدید گاز مواجه بود. همچنین ارزان‌تر بودن گاز صادراتی روسیه و جمهوری آذربایجان باعث شکایت ترکیه در مورد گران‌فروشی شده است.

XS
SM
MD
LG