لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

توکلی: سفر رئیس جمهوری ترکیه به ایران به تعویق بیافتد


سخنان اخیر رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در مورد محکومیت آنچه تلاش‌های ایران برای سلطه بر خاورمیانه خواند، با انتقاداتی در ایران روبرو شده است.

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران به خبرگزاری فارس گفته است «سیاست ترکیه در کج راه قرار گرفته و یکی از نمونه‌های آن شکست سیاست این کشور در قبال سوریه است.»

احمد توکلی نماینده اصولگرای مجلس ایران نیز خواستار آن شده است که سفر قریب الوقوع رییس جمهوری ترکیه به ایران، در اعتراض به سخنان اخیر او، از سوی مقامات ایران به تعویق بیافتد.

رجب طیب اردوغان روز پنجشنبه و در جریان یک نشست مطبوعاتی در آنکارا گفت ایران همچنان به تلاش‌های خود برای سلطه بر منطقه خاورمیانه ادامه می‌دهد و این موضوع باعث آزار کشورهای این منطقه، از جمله ترکیه است.

رییس جمهوری ترکیه این امر را «غیرقابل تحمل» دانست و از ایران خواست تا متوجه این موضوع باشد و نیروهایش را ازیمن، سوریه و عراق خارج کند.

یک روز بعد، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این اظهارات آقای اردوغان گفت «کسانی که با اشتباهات استراتژیک و سیاست‌های بلندپروازانه خود، خسارات جبران ناپذیری به بار آورده‌اند، بهتر است با اتخاذ سیاست‌های مسئولانه از ظرفیت‌های موجود جهت ایجاد آرامش و همگرایی در منطقه استفاده کنند.»

ایران از سوی کشورهای منطقه و قدرتهای جهانی متهم به حمایت از شورشیان حوثی است که قدرت را در بیشتر نقاط یمن در دست گرفته‌اند.

عربستان برای مقابله با پیشروی حوثی‌ها در یمن، یک اعتلاف نظامی منطقه‌ای تشکیل داده که ترکیه نیز در آن حضور دارد.

در پی سخنان رئیس جمهوری ترکیه در انتقاد به سیاست‌های ایران، حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در موسسه کیهان نیز سخنان آقای اردوغان را اهانت به ملت ایران خوانده است.

XS
SM
MD
LG