لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۶

حمله به کامیون‌های ایرانی در ترکیه و انسداد موقت مرز بازرگان


عکس آرشیوی از صف کامیون ها در انتظار عبور از مرز ایران و ترکیه
عکس آرشیوی از صف کامیون ها در انتظار عبور از مرز ایران و ترکیه

غروب سه‌شنبه، بیستم مرداد ماه چند کامیون ایرانی در خاک ترکیه مورد حمله قرار گرفتند و یکی از آنها به آتش کشیده شد.

محمدجواد عطرچیان، مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و و حمل و نقل جاده‌ای، با اعلام جزییات این حادثه خبر داد که به راننده کامیون آسیبی نرسیده است.

این مقام ایرانی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس عنوان کرد که ساعاتی پس از این حادثه، دولت ترکیه ورود وسایل نقلیه از مرز بازرگان را مسدود کرده، اما مرز ایران به روی ترکیه باز بوده است.

این انسداد موقت که باعث شلوغی و کندی تردد در مرز بازرگان شده بود از ساعت ۱۵ روز چهارشنبه به وقت محلی برطرف شد و تردد خودروهای سنگین ایرانی و ترکیه‌ای به حالت عادی برگشت.

عصر روز چهارشنبه نیز مجید آقابابایی مدیرکل امور مرزی و مبارزه با قاچاق کالای وزارت کشور، ضمن تاکید بر باز بودن همه مرزهای کشور به کامیون‌ها و اتوبوس‌های ایرانی، توصیه کرد که به سفرهای غیرضروری به مقصد ترکیه و از طریق مرز زمینی را متوقف کنند و یا این که از ساعت ۱۳ به بعد به سمت کشور ترکیه حرکت نکنند، چون در شب احتمال بروز خطر بیشتر است.

از سوی دیگر داوود کشاورزیان، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، با اشاره به این که این حملات ارتباط خاصی با ملیت رانندگان ندارد، گفت «هدف مهاجمان از این حملات تخریب و ضربه‌زدن به دولت ترکیه است و برای خرابکاران تفاوتی ندارد کامیون یا اتوبوس مورد هجوم ترک باشد یا ایرانی یا متعلق به هر ملیتی دیگری باشد. به طور مثال در همان روز جمعه گذشته که اتوبوس ایرانی مورد حمله قرار گرفت و منجر به کشته شدن راننده شد، دو کامیون ترکیه‌ای نیز مورد حمله قرار گرفتند و پس متوقف شدن به آتش کشیده شدند.»

حادثه مورد اشاره رئیس سازمان راهداری، حمله روز جمعه به یک اتوبوس ایرانی است که در جریان آن یکی از رانندگان ایرانی این اتوبوس کشته شد. به گفته این مقام وزارت راه و شهرسازی، رانندگان ایرانی در کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان نیز «امنیت کافی» ندارند، اما دولت‌ها موظف به «تأمین امنیت و پرداخت خسارت وارده به رانندگان ایرانی» هستند.

بازرگان در استان آذربایجان غربی قرار دارد و گذرگاه مرزی این شهر، مهم‌ترین گمرک زمینی ایران است. مرز بازرگان همه روزه علاوه بر خودروهای سنگین پرشمار، محل تردد اتوبوس‌هایی است که حمل و نقل مسافران، بین ایران و ترکیه را برعهده دارند.

به دنبال ناآرامی‌های اخیر در شرق ترکیه که دامنگیر یک اتوبوس ایرانی شد و جان یک شهروند ایران را گرفت، وزارت امور خارجه ایران به شهروندان ایرانی هشدار داد «تا اطلاع ثانوی» از سفر زمینی به ترکیه خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG