لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

بازجویی از ۳ دانشگاهی ترک در ایران به اتهام جاسوسی برای آمريکا


بازجویی از ۳ دانشگاهی ترک در ایران به اتهام جاسوسی برای آمريکا
بازجویی از ۳ دانشگاهی ترک در ایران به اتهام جاسوسی برای آمريکا

تودیز زمان (TODAY'S ZAMAN) روزنامه انگلیسی زبان ترکیه زیر عنوان ننجات دانشگاهیان ترک از بازداشت در ایران پس از مداخله داوداوغلو» می نویسد خبرهای حاکی از بازداشت چند ماه پیش سه دانشگاهی ترک در ایران، دوستانه بودن مناسبات این دو کشور همسایه را، آنگونه که رسما توصیف می شود، با شک و تردید مواجه ساخته است.

ربیعه کاراکايا پولات (Rabia Karkaya Polat) و سدا دمیرالپ ییلانکایا (Seda Demiralp Yilankaya)، دو استاد علوم سیاسی دانشگاه Isik استانبول برای شرکت در يک کنفرانس اواخر ماه مه، توسط دانشگاه تهران به ایران دعوت شده بودند. اوکان ییلانکایا (Okan Yilankaya) اقتصاددان دانشگاه Koc نیز همراه آنان به تهران رفت، هر چند که به کنفرانس دعوت نشده بود.

این سه نفر، روز ۲۸ مه (۷ خرداد) به تهران رفتند و روز اول ژوئن (۱۱ خرداد) هنگامی که در پایان کار کنفرانس در مورد بهار عرب راهی بازگشت به ترکیه بودند، بازداشت شدند.

ازهر سه نفر، در ۱۲ روزی که در بازداشت بودند، به اتهام جاسوسی برای آمريکا بازجویی به عمل آمد. در این میان ، مقام های سفارت ترکیه با مقام های ایران تماس گرفتند و خواستار آزادی اتباع خود شدند که می گفتند حضورشان در تهران صرفا برای مقاصد دانشگاهی بوده است.

به گفته يک مقام ترکیه، این سه نفر سرانجام روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) پس از تماس تلفنی احمد داوداغلو وزیر امور خارجه ترکیه با همتای ایرانی اش، علی اکبر صالحی، آزاد شدند. همین مقام می گوید هر دو وزیر در جریان تماس تلفنی شان تایید کردند که در مورد مقاصد دانشگاهیان ترک، سو تفاهم رخ داده است.

علنی شدن این واقعه مصادف با اظهاراتی تهدید آمیز توسط مقام های کشوری و لشکری ایران است که ترکیه را برای موافقت در مورد استقرار يک سیستم راداری هشدار دهنده ناتو در خاک خود سرزنش می کنند و راجع به عواقبی نامشخص هشدار می دهند.

ترکیه در ماه سپتامبر با یک برنامه ناتو برای استقرار این سیستم در شهرک کورسیک (Kurecik) واقع در استان مالاتیا (Malatya) که در شرق کشور است، موافقت کرده است.

تهران ضمن طرح این ادعا که منظور از ایجاد این سپر دفاع موشکی محافظت از اسراییل و هدف گرفتن موشک های ایرانی است، از آنکارا برای موافقت با استقرار سیستم راداری ناتو انتقاد می کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG