لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

افزایش روابط بازرگانی ایران و ترکیه تا ۳۰ میلیارد دلار


مذاکرات اخیر بین المللی درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران در ترکیه در ژانویه ۲۰۱۱ بدون نتیجه پایان یافت
مذاکرات اخیر بین المللی درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران در ترکیه در ژانویه ۲۰۱۱ بدون نتیجه پایان یافت

ایران و ترکیه روز دوشنبه از توافق دو طرف برای ارتقاء حجم سالانه تجارت طرفین به میزان سه برابر، یعنی ۳۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۱۵ میلادی خبر دادند.

مقامات ایران و ترکیه طی بیست و دومین دور مذاکرات اقتصادی خود در روز یکشنبه به این توافق دست یافتند.

رسانه های خبری به نقل از علی اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند که توافق اخیر نشان می دهد ترکیه به گسترش روابط با ایران، متعهد است. آقای صالحی همچنین با استناد به میزان تجارت سالانه ۱۱ میلیارد دلاری دو کشور، دستیابی به چنین هدفی را در پنج سال آینده آسان توصیف کرد.

سودت ییلماز، وزیر مشاور دولت ترکیه اعلام کرد که روابط بازرگانی میان آنکارا و تهران، در ده سال گذشته از یک میلیارد به بیش از ده و نیم میلیارد دلار رسیده است که بیشتر آن مربوط به انتقال گاز طبیعی از ایران به ترکیه است. ترکیه نیز اغلب تخصص ها و مواد ساختمانی به ایران می دهد.

همکاری مشترک در برنامه های مختلف از جمله حمل و نقل، صنایع و انرژی، از دیگر محورهای مذاکرات میان نمایندگان دو کشور همسایه ایران و ترکیه بود.

در ماه های گذشته روابط ایران با دو کشور ترکیه و برزیل گرم شده است. این گرمی روابط اقتصادی پس از ارائه پیشنهاد انتقال سوخت اتمی به ایران در ماه مه گذشته رخ داده است.
در پاییز گذشته، ایران و ترکیه توافقنامه ای را درباره امور بازرگانی، کشاورزی، آموزش، بانکداری و نظام گمرکی امضا کردند.

ترکیه همچنین خواستار رویکرد سیاسی و دیپلماتیک در حل برنامه اتمی ایران شده است. این کشور میزبان آخرین مذاکرات بین المللی درباره برنامه اتمی ایران با شرکت کشورهای موسوم به ۱+۵ بود.

XS
SM
MD
LG