لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

ترکیه می گوید روابط تجاری با ایران را سه برابر می کند


رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، از قصد خود برای سه برابر کردن تجارت با ایران در پنج سال آینده خبر داد.

آقای اردوغان این سخنان را روز پنجشنبه در یک نشست تجاری میان ایران و ترکیه ایراد کرد. اعلام این خبر همزمان است با اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران و مجازات های بیشتر که اتحادیه اروپا، آمریکا و چندین کشور دیگر به دلیل برنامه جنجالی اتمی تهران، علیه ایران اعمال کرده اند.

آقای اردوغان گفت مایل است با ایران به توافقی تجاری برسد که ارزش مناسبات تجاری دو جانبه میان دو طرف را از ۱۰ میلیارد به ۳۰ میلیارد دلار در سال برساند.

محمدرضا رحیمی، معاون اول ریاست جمهوری اسلامی ایران، که در این نشست شرکت داشت نیز با لزوم افزایش همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه موافقت کرد.

علی رغم تمایل ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا، این کشور با ایران روابط تجاری عمیقی دارد و از جمله از ایران گاز طبیعی خریداری می کند.

ایالات متحده آمریکا و متحدان غربی اش به ایران مظنون هستند و می گویند تهران تحت پوشش برنامه صلح آمیز اتمی سعی دارد سلاح اتمی تولید کند. ایران این اتهام را رد می کند و می گوید برنامه اتمی اش تنها با اهداف صلح آمیز است.

در ماه مه، ترکیه و برزیل بر سر توافقی برای انتقال سوخت اتمی ایران به خارج همکاری کردند. این اقدام آنان در راستای کاهش تنش های دیپلماتیک بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران بود.

XS
SM
MD
LG