لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

پیام دیدار دو مقام عالی ترکیه با همتایان ایرانی چیست


دیدار روحانی و اردوغان روسای جمهوری ایران و ترکیه
دیدار روحانی و اردوغان روسای جمهوری ایران و ترکیه

مقاله ای از مارک جوردیِر در تایمز اسراییل

سفر اخیر رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، به ایران نشانه ای از گرم تر شدن روابط دو کشور همسایه است که از اردوگاه های رقیب در سوریه حمایت می کنند، اما هر دو قویا مخالف همه پرسی استقلال کردستان هستند.

هر دو دولت می ترسند جدایی کردها از عراق احساسات جدایی طلبی را در میان اقلیت بزرگ کردهای ایران و ترکیه شدت ببخشد و از این رو سخت در پی همکاری با دولت فدرال عراق در بغداد برای متوقف کردن این روند هستند.

پیش از اردوغان، ژنرال حلوصی آکار، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح ترکیه، یکشنبه وارد تهران شده بود.

ایران و ترکیه رزمایش های نظامی جداگانه ای در مناطق مرزی خود با اقلیم کردستان عراق برگزار کرده اند تا فشارها بر رهبران کرد را افزایش دهند.

در آن مانورها نیروهای دولت فدرال در بغداد هم مشارکت داشت. دولت حیدر عبادی خواستار ابطال همه پرسی ۲۵ سپتامبر استقلال اقلیم کردستان عراق شده است که ۹۲.۷ درصد به آن رای موافق دادند.

امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران، پس از گفتگو با ژنرال آکار گفت: «مشارکت سه کشور ایران، ترکیه و عراق می تواند در ایجاد ثبات و امنیت منطقه و مقابله با اقدامات تجزیه طلبانه مفید و موثر باشد».

بغداد پروازهای بین المللی به فرودگاه های اقلیم کردستان را ممنوع کرده است. ایران دستور توقف تجارت سوخت با کردستان عراق را داده و ترکیه هم تهدید به بستن مرزها و توقف صادرات نفت کردستان عراق کرده است.

اردوغان گفته بود کردستان عراق بهای این همه پرسی «غیرقابل قبول» را خواهد پرداخت.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG