لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

قيام تونسی ها به ايرانيان مدافع حقوق بشر قوت قلب می دهد


قيام تونسی ها به ايرانيان مدافع حقوق بشر قوت قلب می دهد
قيام تونسی ها به ايرانيان مدافع حقوق بشر قوت قلب می دهد

آيريش تايمز زير عنوان "قيام تونسی ها به فعالان ايرانی مدافع حقوق بشر قوت قلب می دهد" می نويسد شورشی که در تونس منجر به سرنگونی زين العابدين بن علی رئيس جمهوری آن کشور شد، در ايران، به گفته يک فعال سرشناس مدافع حقوق زنان ايرانی در جريان سفرش به دوبلين، با علاقمندی بسيار دنبال می شود.

پروين اردلان، که برای تلاش در دفاع از حقوق بشر در ايران جايزه سال ۲۰۰۷ بنياد اولاف پالمه به او تعلق گرفت، می گويد "انقلاب تونس شوک خوبی بود نه تنها برای تونس، بلکه برای منطقه و ازجمله ايران. اين انقلاب احساسی از اميد را به ارمغان می آورد که بسيار مهم است".

خانم اردلان که ايران را پس از اعتراض های انتخابات مورد اختلاف رياست جمهوری ژوئن ۲۰۰۹ ترک کرد، با فعالان مدافع حقوق بشر در کشورش، که به توصيف او در محيطی با سرکوبگری های روز به روز بيشتر فعاليت می کنند، منظما در تماس است. خانم اردلان می گويد "اوضاع تونس موجب بحث هائی بسيار در ميان مردم ايران از طريق اينترنت، روزنامه ها، و حتی روزنامه های اصول گرا شده است. بعضی ها به تونس نگاه می کنند و به خودشان می گويند ما می توانيم اين وضعيت را در ايران داشته باشيم، اما پس چرا هنوزتحقق نيافته است؟".

شب گذشته خانم اردلان که يک ژورناليست و يکی از پايه گذاران کمپين يک ميليون امضاء برای پايان بخشيدن به قوانين تبعيض آميز در ايران است، در دانشگاه دوبلين در باره جنبش حقوق زنان در ايران صحبت می کرد. جلسه را دانشکده عدالت اجتماعی دانشگاه دوبلين با همکاری عفو بين الملل ترتيب داده بودند. او گرفتاری هائی را مطرح ساخت که فعالان در پی سرکوبی های پس از انتخابات ۲۰۰۹ با آنها مواجه اند. صدها نفر بازداشت، زندانی و يا مجبور به زندگی در تبعيد شده اند، از جمله در ترکيه. دادگاه ها احکامی سخت تر و مجازات هائی سنگين تر وضع می کنند.

خانم اردلان که فعلا در سوئد زندگی می کند از گرفتاری های نسرين ستوده وکيل مدافع خودش، به عنوان يک نمونه ياد کرد. خانم ستوده که در عين حال وکيل شيرين عبادی برنده جايزه صلح نوبل نيز هست، پيشتر در اين ماه به ۱۱ سال حبس محکوم شده است. خانم اردلان گفت "دولت سعی به نهادينه کردن سرکوبی ها از طريق عادی جلوه دادن آن ها دارد. فشار بيشتری که دولت به مردم وارد می کند معرف ترس بيشتر آن است".

خانم اردلان گفت اين سرکوبی ها نشان می دهد که مقاومت در ايران هنوز وجود دارد و مقامات اين را می دانند. مقاومت متوقف نشده است".

XS
SM
MD
LG